| Pikabu19 a întrebat:

Hristos a inviat! Azi am observat ca mi-a aparut in coltul gurii o bubita care ma ustura cand mananc si doare cand vorbesc. M-am interesat pe net si se numeste zabaluta,(nu e herpes, am mai avut herpes si stiu ce e aia) n-am mai avut insa asa ceva pana acum. M-am dat toata ziua cu crema de galbenele si vreau sa stiu ce pot face sa treaca mai repede, de la ce se face si cat tine in caz ca ati avut si voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un proces inflamator la nivelul colturilor gurii, caracterizat prin aparitia de leziuni eritematoase (rosii) acoperite de scuame sau cruste, insotite de fisuri dureroase si mancarime se numeste, in termeni medicali, cheilita angulara(sau stomatita angulara, sau perles). Cauzele afectiunii pot fi diferite de la caz la caz, motiv pentru care medicul dermatolog recomanda un tratament in functie de cauza determinanta. Asadar, du-te la un dermatolog!

| MedRex a răspuns:

Crema de gălbenele pare a fii panaceu pentru orice.
Depinde de cum arată. Diagnosticul nu se poate pune așa ușor. Dacă există mici vezicule pline cu lichid serocitrin atunci e erupție herpetică și atunci se folosește un antiviral. Dacă nu, cauza poate avea diferite origini și tratamentul se face în funcție de originea clară. Așa că mai bine mergi la un dermatolog.

| JustAnotherPsychoGirl a răspuns:

Probabil ai mancat ceva care te-a iritat acolo (ca chipsurile). Trece repede, o sa vezi. Continua sa pui crema de galbenele (dar nu prea multa). Sper ca te-am ajutat.winking

| Petresc_Ancuţa_1995 a răspuns:

Încearcă cu aciclovir

| 532 a răspuns:

Nu neaparat poate sa fie zabaluta poate sa fie si stomatită sau arte si eu am avut tot asa dar mi sa tratat cu glicerina boraxată sau albastru de metil. Recomandarea mea totuși este sa mergi la un doctor!