| anonim_4396 a întrebat:

am fost diagnosticata cu candida...
medicamentele care mi-au fost prescrise sunt:
lomexin ovule 1 la 3 zile, lomexin crema de 2 ori pe zi, fluconazole de 2 ori pe zi si levoflaxacina apoi dupa ce termin tratamentul acesta, continui 7 zile cu tergynan...
deci intrebarea mea e. faptul ca le combim lomexin ovule cu crema nu este prea mult?
de cand am inceput tratamentul sunt ametia am dureri de cap si o oarecum senzatie de greata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Pai sa vedem, chiar dacă e același medicament, unul e topic și celalalt nu. Deci e diferit, unul acționează intr-un fel și altul în alt fel. Asa neau învățat pe noi la ora de farmacologie.

Faza cu reacțiile adverse, din câte știu eu, sunt frecvente, majoritatea persoanelor le prezintă, mai ales greata.

Oricum, dacă se inrautatesc poți consulta medicul pentru ați oferii o alternativa.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
banuiesc ca acest tratament ti-a fost prescris de un medic ginecolog nu? ai pute sa ii ceri mai multe informatii si sa ii aduci la cunostinta reactiile adverse..incearca sa studiezi prospectele fiecarui medicament si vezi daca dau acele reactii adverse pe care le enumeri tu, daca nu se constata acele reactii, cred ca e cazul sa iti faci ceva analize amanuntite
O seara bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tratamentul recomandat este foarte BUN!

Lomexin ovule sunt pentru uzul intern/vaginal şi combat candidoza vaginală ( internă ).
Lomexin Cremă este indicată pentru administrarea externă şi combaterea simptomelor externe ale candidozei.

Asocierea simultană a celor 2 este foarte inspirată/benefică!
Deci, nu ai de ce să te îngrijorezi.

Simptomele enumerate ( ameţeli, dureri de cap, greaţă ) NU se datorează tratamentului cu Lomexin.
Cel mai probabil, acestea se datorează tratamentului cu Fluconazol şi/sau Levofloxacină!

Vezi şi Prospectele de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6063_27.12.05.pdf?anmPage=813&ID=16265

http://www.anm.ro/.......01.11.pdf

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4301_15.02.12.pdf?anmPage=910&ID=18200

ATENŢIE : Pe perioada tratamentului şi până la controlul ginecologic de "confirmare" a efectului acestuia ( respectiv, după un test de secreţie vaginală şi confirmarea rezultatelor tratamentului ) NU se face sex ( DELOC )!

De asemenea, şi partenerul TREBUIE să urmeze un tratament ( în paralel cu tine ) pentru candidoză - chiar dacă este asimptomatic ( nu prezintă simptome ).
În cazul în care el nu face tratament, vei lua ( IAR ) această candidoză şi vei obţine o candidoză recidivantă/cronică ( care o vei trata foarte greu )...

Toate cele bune şi multă sănătate.

Răspuns utilizator avertizat