| Mersi09 a întrebat:

am fost diagnosticata cu o vaginita acuta [ ginecologul i-a spus ciuperca candida ] si urmez un tratament cu flucovim 150 si lomexim crema si ovule. Sunt la inceputul tratamentului primele zile dar nu am observat mari schimbari. Ce spuneti este eficient tratamentul? Si daca nu voi ce ati folosit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul este practic cel mai eficient de pe piata. Conteaza insa extrem de mult de cat timp aveai simptomele. Daca le aveai de scurt timp (maxim 48 de ore), o sa observi imbunatatiri dupa 3-4 zile de tratament. daca infectia era mai veche, raspunsul la tratament va fi mai dificil si tratamentul poate dura ani de zile. Sunt femei care isi neglijeaza infectia timp de cateva saptamani si care ajung sa faca tratament 2-3 ani, fiindca ciuperca devine rezistenta si nu raspunde usor la tratament. Eu te sfatuiesc sa urmezi tratamentul si regulile de igiena speciala, apoi, la sfarsitul tratamentului sa mergi imediat inapoi la ginecolog pentru a vedea daca s-a vindecat sau trebuie sa continui tratamentul (sau sa-l schimbi). Trebuie sa intelegi ca tratamentele sunt eficiente in candidoza incipienta, de aceea este esential sa ajungi cat mai urgent la ginecolog (asa cum am zis in maxim 48 de ore de la primul simptom). Fiecare zi care trece peste o infectie genitala netratata, mai ales cu candida agraveaza exponential infectia, asa ca dupa 2-3 saptamani aceasta se transforma deja intr-o infectie extrem de greu de tratat si vindecat (daca stai fara tratament atat de multa vreme)

| Mersi09 explică (pentru Brigaela):

Eu dupa ce am observat-o la 2 3 zile am mers la ginecolog big grin, dar cred ca avea o saptamana si ceva. deci e posibil sa am un tratament mai lung

| Brigaela a răspuns (pentru Mersi09):

Da, dar daca te tii de el si mergi la ginecolog, te vei vindeca

| AnnielaIoana a răspuns:

Un tratament complet dureaza intre 5 si 7 zile.Iar efectele se vad dupa terminarea tratamentului.I-al in continuare asa cum ti l-a prescris medicul.

| AnnielaIoana a răspuns:

Pe langa tratamentul prescris de medic e nevoie de o foarte buna igiena locala pri spalaturi zilnice (chiar de mai multe ori pe zi) spalaturi in care s-a dizolvat bicarbonat de sodiu (chiar din cel alimentar - 2 - 3 linguri dizolvate in apa), solutii antiseptice pentru spalaturi vaginale sau cu iaurt.
Recomandari:
- poarta haine lejere facute din materiale naturale (bumbac, lana, matase) si evita umiditatea in zona genitala
- evita purtarea pantalonilor prea stransi
- nu utiliza irigatorul vaginal (acesta distruge flora bacteriana saprofita)
- limiteaza utilizarea deodorantelor feminine
- limiteaza utilizarea tampoanelor la perioadele cand acestea sunt strict necesare
- schimba-ti hainele umede (in special costumul de baie), cat de des posibil
- evita baile cu apa fierbinte
- spala lenjeria in apa fierbinte
- urmeaza o dieta bine echilibrata
- consuma iaurt si evita painea si produsele de panificatie

| Byutza_Mariia_1999 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceasta problema... voiam sa stiu daca a funcționat la tine tratamentul?