| noname2021 a întrebat:

Buna,am fost la medic si mi-a spus sa iau flucoric in doza unica o tableta,m-am dus la farmacie si mi-a dat o cutie in care era doar o pastila, asta inseamna doza unica dintr-o tableta? Mi se pare putin 1 pastila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nadeko a răspuns:

Bună. Da, este corect. În cutiile Flucoric vei găsi câte o pastilă. Dar diferă gramajele. Vei găsi cutii de 50 mg, 100 mg, 150 mg, dar tu trebuie să iei exact de cât ți-a recomandat medicul tău și exact cum. Sănătate, sper că te-am ajutat!

| noname2021 explică (pentru Nadeko):

150 mg atat mi-a zis o tableta doza unica(in tableta era 1 pastila atat)

| Nadeko a răspuns (pentru noname2021):

Doză unică = 1 pastilă

| noname2021 explică (pentru Nadeko):

Ok,mersi

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

"unica" inseamna numai una