| anonim_4396 a întrebat:

In doua luni aproximativ, mi-a aparut candida de trei ori. Am tratat-o cu fluconazol si pastila unica de flucoric insa tot persista. Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un medic spacialist. Aici sunt diferite pareri ale unora care nu au habar de asa ceva. Si incearca sa fii mai cuminte pe viitor.

| Ellzzz a răspuns (pentru darrio2007):

Cuminte in sensul?laughing
Candida se poate lua si din cauza antibioticelor, nu doar de la parteneri deja infectati/igiena precara

| darrio2007 a răspuns (pentru Ellzzz):

Tu stii de unde ai luat-o. In ambele cazuri expuse de tine, e clar ca ai carențe de igiena sau alte probleme.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ellzzz):

P.S. Puneti prietenul sa se spele mai des. Acum am citit o intrebare de a ta.

| Ellzzz a răspuns (pentru darrio2007):

O sa fie foarte dubios cum o sa ii pun problema de spalat, ar fi o jignire cumva. Dar mentionez ca nu am probleme de igiena, fiind fata ma intereseaza destul de tare sa fiu curata

| darrio2007 a răspuns (pentru Ellzzz):

Jignire pentru el, probleme de sanatate pentru tine. Ce preferi?

| romeo78 a răspuns:

Iertare, mama ta este inconștientă!
O boală, indiferent cum se cheamă, în momentul unei recidive, dacă nu te-a consultat un medic, a doua oară, obligatoriu trebuie mers la medic. Iar, faptul că, la dumneavoastră, a recidivat de 2 ori deja, arată că tratamentul nu este doar greșit, dar ajută la "hrănirea" acestei infecții.
Dar, dacă mama este încăpățânată, încearcă, singură să mergi la urgență sau la o doctoriță ginecolog și explică cu ce te confrunți, inclusiv despre încăpățânarea mamei.
Apropo, este vorba de sistemul reproducător, iar la un moment dat, tot la un medic specialist vei ajunge. Nu aș vrea să știi ce vorbe grele veți primi amândouă de la acel medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca ori nu faci tratamentul corect ori este insuficient.
Daca a reaparut de 3 ori, pastila unica de flucoric nu este ce ai tu nevoie, fiindca este insuficienta.
Un tratament corectd e candida se face in cateva saptamani si se repeta analizele pana iese negativ.
pe toata perioada tratamentului NU se consuma: zahar, dulciuri, sucuri, bere sau alcool dulce (lichoruri, vinuri dulci).
sexul este total interzis pe toata perioada cat faci tratamentul si pana nu-l termini sa faci din noua analiza ca sa primesti rezultat negativ, nu ai voie la sex.
Bineinteles ca partnerul de sex trebuie sa faca si el tratamentul de candida, ca altfel va tot reinfectati unul de la altul.
Dupa cum vad, acum 3 zile tocmai scriai ca partnerul tau a e-ja-culat in tine. Te mai miri acum de ce te tot reinfectezi cu candida si nu-ti trece?
O tot luati unul de la altul, atata vreme cat nu faceti tratamentul complet si concomitent, amandoi.

| Ellzzz a răspuns (pentru Violleta2022):

Partenerul meu nu prezinta semne de candida, fiind o ciuperca trebuie sa aiba macar un simptom din cele reprezentative

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vrei să fii ajutată de copiii de pe site? Aici, sunt mulți copii happy
Dacă ai lăsat medicul ca o "ultimă solutie", atunci e cazul să il cauți.
Și un asistent farmacist te-ar sfătui la fel. Problema ta e serioasă și trebuie să o tratezi cu seriozitate. Sănătate!
.

| Ellzzz a răspuns (pentru floresdemayo):

Mama m-a insrumat fiind asistenta sa iau medicamentele alea

| floresdemayo a răspuns (pentru Ellzzz):

Înțeleg, a făcut ce a putut. Acum, du-te la un medic specialist. Sau ia legătura cu medicul de familie.

| Green66 a răspuns (pentru Ellzzz):

Ok, le-ai luat și nu au avut efect.
Trebuie să mergi la medic, el va ști care e tratamentul corect în urma consultației, analizelor etc.

| Ellzzz a răspuns (pentru floresdemayo):

Am inteles ca aceasta candida netratata necorespunzator se poate transmite la organele interne. Mama mi-a spus ca nu are rost sa ma duc la un medic si sa iau ce imi da ea....pentru ca da o suma in plus, doctorul dandu-mi aceeasi medicamentatie

| floresdemayo a răspuns (pentru Ellzzz):

Mami e cam încăpățânată. ))
Consultatia e gratuită daca ai bilet de trimitere. Apoi, suni la spital, pentru o programare. Acolo, vei primi ajutor specializat.

| zilog a răspuns (pentru Ellzzz):

Nu e rău ce ai luat doar că in unele cazuri chiar nu se văd rezultate nci dacă iei de 4 ori la rând
si trebuie să ii dai si partenerului cu care faci sex pentru ca debeaba scapi tu ca el îți da ciuperca inapoi

daca ai copii dale si lor

daca ai mama dai si ei

daca ai vase fund de lemn căni acum cumpără de la ferometal sodă caustică si pune-o intr-o oala la fiert până când dă în clocot cu toate farfuriile si cu toate furculițele si lingurile si fund-ul de lemn si tot ce ai de desinfectat
acum gata nu mai ai riscul să fi rămas pe vreun pahar sau in crapaturile vre-unei linguri de lemn

să zicem că ai scăpat acum ai grija ce bagi in gură poate iar s-a infectat de la altele

| zilog a răspuns:

Iei din sticla asta câte un dop din oră în oră până când termin sticla
https://www.emag.ro/......D04GTHBBM/

dacă ești fată cumperi 2 sticle din una torni in gură si ai grija să se dea pe toti peretii cu acel lichid inainte sa inghiti

si din cealalta sticla pui in pompita aia cu care te speli in vagin tot 17 mililitri din 2 in 2 ore cât timp ești trează si gata ai scăpat

dacă mai vrei ceva poti sa mesteci propolis

daca mai vrei ceva in complectare la ceea ce am spus până acum ai putea in gura să îți dai cu glicerina cu nistatin

https://www.google.com/......ps?/search