| Elena1609 a întrebat:

Buna,Am in momentul de fata 51, 70 de kg, 1.57 cm de astazi m-am apucat de deficit caloric vreau sa ajung la 45 de kg fac in fiecare zi 10.000 de pasi chiar mai multi plus 30 de minute de sport pe fiecare zi. Credeti ca as fi putut ajunge pana la vara la 45 de kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca da vei putea ajunge la 45 kg pana in vara
insa cum o zic mereu si cand bine vorba de alimentatie, de dieta, de slabit etc ...graba strica treaba!
deci inteleg ca vine vara, dar de ce nu v-ati grabit pana acum?
toti vor sa arate cumva bine pentru vara, dar haideti sa fim mai supli si iarna zicwinking

| MihaelaDart a răspuns (pentru Simpatic):

Doreste 25 kg pana in vara, asta sa inteleg pana in Iunie... eu ce sa mai zic care sunt in deficit caloric din ianuarie 2023, de un an si 3 luni. Am plecat de la 85 kg si in acest moment sunt la 69 kg. Si ma voi opri la 60 kg desi mai am de parcurs inca inca un an. Apoi este mentinerea pe toata viata.
Si eu, la inceput am zis vreau sa slabesc rapid, fix ca ea am procedat, dar imediat cum am intrat pe dieta, mi-am dat seama ca nu se poate atat de rapid cum doresti. Cei din sat ma felicita pentru ambitia pe care o am si pot sa spun ca este prima dieta in viata mea pe care o duc pana la capat. Totul conteaza sa ai rabdare si sa nu te reintorci la vechiurile obiceiuri, caci apoi se pune dublu si rapid.

| Simpatic a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mi se pare corect ceea ce spui.
de aceea am spus mereu ca slabitul se face tinand o dieta si mai ales in timp indelungat nu brusc
fiind fost sportiv ani de zile (amator) am avut multe perioade cand am slabit brusc sau cand m-am ingrasat...niciodata nu mi-a fost bine cand am slabit "fortat"

| MihaelaDart a răspuns:

Instaleaza aplicatia Eat and Track sau Yazio si iti va da cate calorii trebuie sa consumi. Nu e musai sa faci 10mii pasi zilnic, fa cati poti si combina si cu alte exercitii.
Eu sunt in deficit caloric de 1 an si 3 luni, am plecat de la 85 kg si in acest moment sunt la 69kg. Targetul este sa ajung la 60kg.
Intr-o dieta poti sa stagnezi si in acel timp slabesti in cm, nu numai in greutate. Cand vrei sa iti misti iar kg, dai un soc organismului si scazi sub 1200 calorii pentru un weekend, apoi cresti la caloriile pe care le consumi zi de zi.
Cele doua aplicatii iti vor spune pana in ce perioada poti scapa de acele 5 kg. Cand intri in aceasta dieta, trebuie sa iti faci si o mica achizitie de un cantar de bucatarie pentru a cantari tot ce mananci si prepari un fel de mancare. Desi tu vrei de la 70 kg pana la 45... nici o sansa sa slabesti atat de mult, oricat sport ai face.
Si sa nu uit, ca apoi trebuie sa intri pe mentinere. Ca degeaba slabesti tu 25 kile pana la vara, daca te reintorci la vechiurile obiceiuri... kg se vor aduna rapid.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca vrei sa afli mai multe despre deficitul caloric, intra pe acest grup si vei vedea invata ce este acest deficit caloric vs infometare https://www.facebook.com/groups/1289470341692549/

| Violleta2022 a răspuns:

Cu 10.000 de pasi nu ai cum sa slabesti, ca aia sunt doar pentru mentinere.

Ca sa slabesti trebuie sa alergi macar 5-10km pe zi si sa renunti la dulciuri si carbohidrati.

Daca ai 70kg si vreo sa ajungi la 45kg inseaman ca trebuie sa dai jos 25 de kg, ceea ce este imposibil pana la vara, adica in 2-3 luni.

| JuliaJulia5 a răspuns:

Grija mare cât deficit! Corpul intra in șoc și s-ar putea sa nu slăbiți deloc dacă mâncați prea puțin! Sport de 3-4 ori pe săptămână, nu zilnic. Corpul are nevoie de timp pentru a se reface