| anonim_4396 a întrebat:

Hey aceasta intrebare este destinitata exclusiv fetelorwinking deci ieri mi-a venit menstruatia (pentu prima oara) si am niste dureri insuportabile de burta si cateodata cand vreau sa mananc nu pot adica imi vine sa vomit nu pot sa descriu exact starea pot spune ca ma simt raw si nu prea stiu ce sa fac as dori niste remedi naturale cum ar fi la durerile de burta sa pun o sticla cu apa cald remedi gen asta
Dau fundita:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Mei... fiind la inceput e cam greu.
pe mine cand ma doare burta stau in pat, cum ai zis si tu pun o sticla cu apa fierbinte la burta, in cazuri extreme (cand trebuie sa plec undeva etc) iau pastila (nurofen pentru durere) insa mie mi se opreste in ziua respectiva apoi abia a2a zi imi curge si de aceea iau doar in cazuri extreme.
incearca sa iei o pastila. depinde de la organism la organism. poate la tine nu sunt consecinte de genul sa nu mai curga.
nici eu nu pot manca. abia dupa a3a zi de menstruatie pap ceva.
eu alte remedii nu folosesc.

poate te ajuta acest site:
http://www.divahair.ro/......enstruale!

iar de primul remediu am auzit insa cum eu nu pot sa pun nimic in gura pentru ca de cele mai multe ori vars prefer sa folosesc doar sticla cu apa fierbinte:D ma ajuta mai mult

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Remedii naturale pentru durerile de tipul ăsta nu cred că sunt. Şi dacă sunt,cine ştie dacă-s bune de ceva. Du-te la farmacie sau roagă pe cineva să meargă să-ţi cumpere un Piafen, Nurofen, Paracetamol, Tramadol, medicamente pentru dureri sau exclusiv pentru dureri menstruale.

| GoguSteriade a răspuns:

De ce remedii naturiste (nu naturale)? Ti-e frica sa iei un Nurofen Forte?

| Clarissaaz a răspuns (pentru GoguSteriade):

Nu mi-e frica dar deja iau multe pastile din cauza la masea asa ca nu e prea bine sa iau multe pastilewinking

| GoguSteriade a răspuns (pentru Clarissaaz):

Mergi la dentist.

| Clarissaaz a răspuns (pentru GoguSteriade):

Ee da vrei sa mor acolo pe scaunsad

| GoguSteriade a răspuns (pentru Clarissaaz):

Vad ca durerile tale sunt mai mult psihice decat fizice, cu adevarat. Nu te doare, ai teama de durere si asta agraveaza situatia. Ai s-ajungi fara dinti in gura pe considerentul asta, dentistul nu lucreaza cu dalta si ciocanul.

| Clarissaaz a răspuns (pentru GoguSteriade):

Nu o lucra cu alea da lucreza cu polizorulcrying

| Empathizer a răspuns:

Sticla cu apa calda e buna si ea. Dar pentru durerile de dinti si pentru durerile menstruale, daca ai peste 12 ani, cel mai bine merge Diclofenacul, cate 1 comprimat de 50 de mg la nevoie, de 2 ori pe zi, dupa mese. Tulburarile digestive le ai din cauza edemului intestinal provocat de cresterea estrogenilor in sange. Aici ajuta No-Spa comprimate de 40 de mg, de 1-2 ori pe zi.

| mickidutza a răspuns:

Buna! si eu patesc la fel de fiecare data, si eu beau algocalmine sau iau ibufen pentru dureri. daca te doare in continuu, incalzesteti un capac de la o oala pe aragaz (dar sa fie fierbinte) si pune-l pe burta ta, pe haina, evident!tongue

| Undal a răspuns:

Poti sa incerci ceaiul de coada soricelului, dimineata o cescuta.Este amarui si daca iti displace il poti indulci cu miere.Relaxeaza-te si odihneste-te.Este bine ca in perioada menstruatiei sa iei calciu si magneziu, mai ales daca stii ca ai lipsa de ele sau ai avut in trecut.Mananca lucruri mai usoare, iar pe burta sticla cu apa calda e un remediu excelent pentru crampe. Daca te doare atat de rau incat nu poti sa stai, incearca sa mergi, sa te plimbi prin casa. Miscarea atenueaza durerile cauzate de menstruatie.

| Chrris a răspuns:

Eu am 11 ani jum si mi.a venit menstruatia pentru prima data luna trecuta si mi.am cumparat un ibalgin rapid pentru durerile menstruale, sa incerci si tu unul pentru ca face minunilaughingSucces!

| limpbizkit a răspuns:

Asa ceva nu e chiar normal...sa nu poti manca..senzatii de voma..si prima data straight face..eu zic sa vorbestii cu mama ta si sa consulti un medic happy

| AnDrA3011 a răspuns:

Dupa mine e normal sa nu ai pofta de mancare, sa te doara burta...dar sa vomiti nu am mai auzit.In fine probabil cel mai bun lucru ar fi sa o intrebi pe mama ta ce sa faci. Daca ai intrebat-o poti cauta pe net multe femei au patit ce ai patit tu si...sigur vei gasi ceva.
Sper ca te-am ajutat.