| Betty2001 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor,URGENT!
azi la scoala m-a impins un coleg...-_- si m-am taiat intr-un surub, nu cui. Nu mi s-a parut ruginit, oricum a trecut prin pantaloni si mi-a taiat o parte destul de maricica, cam cat un deget. Au trecut 3 ore dar ma ustura foarte tare, am fost la cabinetul medical si mi-a dat cu dezinfectant, trebuie sa fac antitetanosul? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Iti trece nu este problema. Chiar si ruginit daca era, nu era nevoie de antitetanos... iti spun asta din proprie experienta laughing

| Azµre a răspuns:

Nu! Nu mori stai liniștită! Ca să te consolez să știi că tetanosul este o bacterie care trăiește peste tot pe orice suprafață! Așa că poți face tetanos și dacă cazi și te julești sau altceva! Așa că nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Dacă nu a fost ruginit, nu are nimic!
Te pup!

| DeDoiBani a răspuns:

Daca acel surub a fost si este ruginit, trebuie sa faci antitetanosul, dar daca nu era eu iti recomand sa il faci din motive de siguranta deoarece ai spus ca nu ti s-a parut ruginit dar daca era?

| rafaelos99 a răspuns:

Sa te tratezi. pui spirt sau mamaliga ( leac babesc ) pe locul unde de doare si dupa sa mergi la doctor daca te mai doare

| ZabuzA1999ByMe a răspuns:

N-are nimic daca ti-e un pic frica uda o batista (alba) curata si pune-o peste rana si tine-o acolo un pic(merge si cu spirt)