Întrebare recomandată | Cleopa a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi, poate a mai patit cineva ca mine si ma poate ajuta. Problema e ca am halucinatii de vreo luna de zile. Prima data mi-au aparut in septembrie anul trecut si au tinut vreo sapte luni, dar in toate aceste luni mi-au aparut doar de vreo 10 ori. Dar acum am de o luna de zile si cred ca numai de vreo 15 de ori s-au manifestat in aceasta luna. Anul trecut am fost la medic pentru un tratament, dar din cauze financiare nu am putut sa fac analizele necesare pentru a depista ce am. Acuma nu pot merge la medic pentru ca sunt in Italia si inca nu stiu limba caci sunt venita de putin timp. Ultima data am avut alaltaieri dimineata cand m-am trezit. Sa va explic cum le simteam de obicei inainte. Inainte de a-mi aparea simteam cum ma ia o usoara durere de cap, cum raman fara nicio forta, iar apoi nu ma mai puteam misca si vorbi, puteam doar sa deschid ochii. Apoi simteam ca ma atinge cineva (adica, odata am simtit ca si-a pus mana cineva deasupra stomacului meu, odata am simtit o mana pe spate etc.) si apoi ramaneam ca paralizata. Deci inainte am avut numai tactile si o data auditive cand am auzit o voce ingrozitoare care tipa la mine sa ies afara. Acuma s-au agravat pentru ca am vreo doua-trei episoade la rand, pe cand anul trecut aveam doar cate unul la trei saptamani sa zicem. Plus ca alataieri am avut si tactile si vizuale in acelasi timp. Cand m-am trezit am simti acea stare, am simti ca cineva ma tinea de degetele de la mana dreapta, iar in acest timp eu incercam sa ma misc ca poate se mai linistea presiunea ce o simteam asupra corpului meu, iar atunci am deschis ochii (de obicei nu-i deschid de frica de a nu vedea pe cineva si sa ma panichez) si am vazut doua maini care au venit din spatele meu, ca si cum ar fi stat cineva sub mine si a inceput sa ma stranga cu bratele de umeri ca sa ma tina imobilizata. Cu toate ca stiu ce mi se intampla si ca totul e doar rezultatul mintii mele, mi-e foarte frica in acele momente. Posibil sa fie totul din cauza stresului, dar problema e ca am devenit foarte fricoasa. Adica cand ies dintr-o camera mi-e frica ca vad vreo cine stie ce aratare… Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot si multumesc si celor ce imi vor da niste sfaturi benefice sanatatii mele. O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Ce ai tu e http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis nu e nimic "paranormal"...cel mai bine mergi la medic

| Cleopa explică (pentru Narcis2007):

Multumesc mult pentru link, chiar nu auzisem de asta si e probabil ca asta sa am, doar ca nu stiu exact, dupa cum am spus simt si ca ma atinge cineva, iar acolo nu scrie nimic despre asta...

| Cleopa explică (pentru Narcis2007):

Multumesc mult de raspuns, chiar paralizia in timpul somnului e problema mea. multumesc mult

41 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un medic psihiatru sau macar un psiholog.
http://www.i-medic.ro/simptome/halucinatii

| yellowalien a răspuns:

Schizofrenia se manifestă de multe ori aşa... Ce vârstă ai? Începuturile acestea apar în general în jurul vârstei de 20 - 20 şi ceva de ani.
Mergi la un medic cât mai repede... Eu îţi doresc din toată inima să fie doar rezultatul stresului. Multă sănătate!

| Cleopa explică (pentru yellowalien):

Am 18 ani si ceva... multumesc, si tie iti doresc multa sanatate. pup

| Cartitza a răspuns:

Calmeaza-te laughing. E doar in mintea ta!
Pur si simplu nu te mai gandi la asta si vor diparea. Cu cat te gandesti mai mult, cu atat o sa incepi sa le simti din ce in ce mai tare.
Funda? Te rog merci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm...e cam ciudat ce ti se intampla ori este in mintea ta, eu te sfatuiesc incearca sa nu te mai gandesti la ele totul este in mintea tapoate sa iti vina orice gand care te sperie dar trebuie sa uiti de el, nu te mai gandi.Si mai bine ar fi sa te duci la un psiholog dupa parerea meawinking

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

E destul de grav ce spui tu...ma intreb daca medical la care ai fost tu nu ti-a mentionat nimic de un inceput sever de schizofrenie?
Spun ca e grav pentru ca stiu ca eu daca eram in locul tau ma lasa inima de mult:).
Am avut si eu unele episoade de acest gen in copilarie ce m-au lasat traumatizata pana si acum dar nu atat de grav ca ale tale.
Sa vedem: www.hosptm.ro/files/drg/icd-10-am/cap05.pdf ai ceva de citit dar este foarte important in cazul tau sa-ti depistezi tulburarile menatle asa ca spor la citit si numai bine.

| Cleopa explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Stiu ce este schizofrenia, m-am gandit si eu la asta deoarece cad si foarte usor in depresie. la medic mi-a spus ca e posibil sa am o trauma din copilarie deoarece am avut de suferit mult din cauza familiei si mi-a recomanat sa fac un RMN cerebral, dar costa aproape cinci milioane banii vechi, iar pe ai mei nu i-au lasat inima sa dea atatia bani pentru o analiza sad... multumesc pentru raspuns. pup

| 4ndr33y a răspuns:

Te rog sa iei ca atare raspunsul meu.
Ce patesti tu acum este o teroare, cad ti se mai intampla, inspira adanc si expira incet de cateva ori si ramai calma, apoi autosugestioneaza-ti ca tot ceea ce se intampla este doar imaginatia ta apoi deschide ochii increzatoare ca nu este absolut nimic real. Incearca medota asta de mai multe ori, o sa reusesti sa-ti controlezi subconsitentul.
Apoi, cauta ajutor la un psiholog pentru ca aceste halucinatii iti pot creea fobii grave, nu-ti voi spune ce fel de fobii ca sa nu te sugestionez negativ.
Si treci si tu pe la o biserica, am auzit ca in Italia sunt biserici crestin-ortodoxe romanesti, chiar daca nu crezi sau nu in Dumnezeu, spovedeste-te la un preot si o sa te ajute foarte mult.

| Cleopa explică (pentru 4ndr33y):

Buna. O sa incerc ceea ce-mi sugerezi tu. Am fost la biserica cand eram in tara si m-am spovedit, dar degeaba. Nu are legatura cu spiritele, ci doar cum mintea mea care e prea stresata. multumesc de raspuns. pup

| JohnnyWylde a răspuns:

Mai nu stiu daca e neaparat mintea ta. Pe Discovery e emisiunea aia Fenomene Stranii in care arata diverse persoane cu "simptomele" tale ca de fapt chiar sunt "deranjate" de spirite. Poate nu sunt neaparat adevarate dar ma gandesc ca daca sunt pe Discovery nu pot fi doar minciuni. Acum nu spun ca esti nici bantuita nici "nebuna" (scuza-mi exprimarea) dar e evident ca ceva se intampla si ar trebui sa iei masuri neaparat. Poate incerci si tu sa inregistrezi pe caseta, telefon s.a. in momentul in care ti se intampla chestiile astea poate reusesti sa surprinzi ceva, ma gandesc la inregistrare audio sau si video se poate.

| Cleopa explică (pentru JohnnyWylde):

Stiu emisiunea, am urmarit toate episoadele, dar mie mi se intampla ori inainte sa adorm, ori dupa ce ma trezesc, adica cand corpul meu incearca sa se relaxeze, sau este relaxat. nu mi s-a intamplat niciodata cand eram in picioare. nu cred ca sunt bantuita pentru ca, crede-ma ca am facut deosebiri intre ceea ce simt eu si ce simte cineva cand e bantuit si nu mi-a ramas de ales decat faptul ca am halucinatii... multumesc oricum pentru raspuns. pup

| Cleopa explică:

Am uitat sa mentionez ca de vreo doua saptamani am numai cosmaruri in fiecare noapte sad

| DeathLord93 a răspuns:

Du-te la medic sa nu fie un debut de schizofrenie

| Cleopa explică (pentru DeathLord93):

O sa merg si la medic, dar am specificat ca momentan nu pot. pup

| RELIABLE a răspuns:

Citeste acatistul Sfintului Ciprian pentru dezlegari de farmece si blesteme.

Răspuns utilizator avertizat
| XxAndreiMasterxX a răspuns:

Fa un sex bun ( ma ofer eu ) si iti va trece

| LilGh0st a răspuns:

Ciao! Am citit si eu toate experientele si mesajele prezente aici. Dupa mine mi se pare ca ceea ce experimentezi tu este un "vivid dream", adica sa visezi fara ca tu sa dormi. Acestea se pot produce din mai multe cauze, de obicei din cauza stresului, oboseala fizica si psihica, sau traume din copilarie, care incep sa se manifeste acum. Ceea ce trebuie sa faci tu este sa iti relaxezi mintea cat mai mult, sa nu te gandesti la lucruri negative, iar daca ti se mai experimentezi pe viitor asa ceva, trebuie sa inveti sa faci distinctia intre ceea ce este real si imaginar. Exista anumite semne care indica faptul ca ceea ce se petrece este imaginatie, cum ar fi faptul ca nu te poti misca, sau ca respiri greu, sunetele ciudate. In timp vei putea sa-ti controlezi aceste ganduri, scapand complet de problema halucinatiilor. Ceea ce trebuie sa faci in timp ce esti treaza si lipsita de halucinatie este sa ai o alimentatie sanatoasa, sa faci putin sport, pentru a elimina toxinele din organism, ceea ce va reduce drastic si stresul. Nu te mai gandi cum sa controlezi aceste stari si cum sa scapi de ele, gandul ca vor mai urma te streseaza mai tare. Pune-ti o singura data in gand ideea ca in timp vei putea sa controlezi aceste stari si pe urma sa-ti scoti din minte tot ce ai trait pana acum in legatura cu asta, bazeaza-te pe instinctul tau de supravietuire, lasa-ti subconstientul sa lucreze. Poate are ceva sa-ti spuna si trebuie sa-l lasi sa scoata totul la suprafata. Sper sa-ti fiu de ajutor, mult succes!

| Cleopa explică (pentru LilGh0st):

Multumesc mult de raspuns.

| vSorin a răspuns:

Încearcă să te odihnești mai mult.

| Cleopa explică (pentru vSorin):

Ce sa ma odihnesc mai mult ca dorm vreo zece ore pe noapte...cred ca e de ajuns

| vSorin a răspuns:

Atunci încearcă să mergi la un psiholog (nu ți-o zic în nume de rău) sigur te va ajuta cu ceva sfaturi.

| Cleopa explică (pentru vSorin):

Am aflat pana la urma ce am dtorita unui link pe care mi l-a dat cineva aici. e paralizie in timpul somnului, nu sunt halucinatii si nu e nici ceva chiar atat de grav. e infiorator ca ceea ce visezi poti simti si in realitate... multumesc de raspuns. am mai mers la psiholog, asa ca nu o iau in nume de rau. pup

| amusername2 a răspuns:

Eu sunt de parere ca aceasta problema e de natura spirituala. Probabil ai o capacitate de a simti manifestarile spiritelor(daca tu crezi in asa ceva, daca nu, nu imi lua in seama mesajul). Nu spun ca ar trebui sa mergi la biserica, sunt impotriva acestui lucru, incearca doar sa nu iti mai fie frica atunci cand apar aceste chestii si sa le controlezi dupa cum vrei tu. Iti va lua ceva timp sa le controlezi. Si tine minte ca tot ce gandesti se intampla.

| Cleopa explică (pentru amusername2):

Prima data cand le-am simtit m-am gandit si eu ca o fi vreo fantoma, dar nu avea niciun sens, adica nu murise nimeni recent, nu luasem parte la ritulauri ce au legatura cu asta, iar apoi am citit despre halucinatii si mi-am dat seama ca sunt halucinatii. vreo patru luni cat timp am fost mai linistita, cu mai putin stres nu au mai aparut, dar acum sunt foarte stresata si de asta cred... multumesc pentru raspuns. pup

| 4ndr33y a răspuns (pentru amusername2):

Da, ai ajutat-o... cum adica are capacitate de a simtii manifestarile spiritelor? Tot ce gandeste se intampla? Nu vreau sa te jignesc, dar tu vorbesti din Matrix? laughing

| amusername2 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Fiecare are dreptul de a crede in orice. De ce crezi ca exista medium-uri? De ce crezi ca exista carti despre stiinte oculte si alte chestii de genu.Cum unii cred in chestia numita Dumnezeu, eu cred in spirite/spiritism.

| Cleopa explică (pentru amusername2):

Nu lua raspunsurile rautacioase in seama, te rog. si eu cred in spirite, mai nou cred in orice. pup

| Cleopa explică (pentru amusername2):

Si in legatura cu faptul ca ceea ce crezi aia se intampla.am trait o experienta ciudata. vara aceasta, prin august, eram singura acasa si pe la miezul noptii s-au auzit niste zgomote pe afara, ciudat e ca unele zgomote se intamplau dupa ce mi le imaginam in cap...a fost groaznic. am chemat politia la ora doua noaptea. apoi m-am gandit ca imi face cineva vraji caci peste o zi am mers dupa apa la fantana, stand la tara, si inainte de a ajunge mi-a venit in minte o broasca pur si simplu, iar cand am ajuns la fantana, care are doua portite, cand le-am deschis chiar era o broasca acolo...

| AurashEsl a răspuns:

Buna seara. Aceste fenomene ti se intampla intr-un singur loc sau ori]unde te duci? Ai anumite ore in care se manifesta?

| Cleopa explică (pentru AurashEsl):

Pai mi s-a intamplat cand eram acasa in tara si acum aici in Italia. nu e o anumita ora, doar inainte sa adorm sau dupa ce ma trezesc.

| Silvya555 a răspuns:

Este posibil sa fie toate in mintea ta,daca te uitat la emisiuni cu fantome,si de astea,acestea raman in mintea ta si la uni,se amesteca cu frica,si visezi ca ai acele maini pe tine,eu recomand sa nu te mai uiti la aceste lucruri,sa eviti o perioada orice fel de film de groaza,actiune,sa te uiti la comedii sau de astea, care nu iti pot da aceste halucinatii, Iti spun ca si eu aveam, ma uitam la Fenomene Stranii si aveam de astea, dar mi-a trecut am renuntat sa ma mai uit.Acum daca ma uit nu am nici o problema...incearcabatting eyelashes

| marass a răspuns:

Acelasi lucru patesc si eu da diferit nu ma pot misca ...si se aude un zgomot ingrozitor in cap si visez tot felul de lucruri daca reusesc sa ma misc dispare totul.

| Cleopa explică (pentru marass):

Pe bune? pai nici eu nu ma pot misca si nu pot vorbi, nu pot scoate nici macar un sunet...

| michael5813 a răspuns (pentru marass):

Mda...aceasi chestie si la mine si la multi altii din cate am inteles! se pare ca e destul de frecventa chestia si am inteles de la tv ca e o forma de paralizie temporara in timpul somnului ( are o denumire stiintifica dar imi scapa acum ). in folclorul japonezilor se vorbeste despre o femeie batrana care apare in timpul acestor stari si care te tintuieste cu privirea si nu mai poti misca! japonezii chiar o "vad" pe hoasca fiind chestie de credinte de ale lor!

| petro21 a răspuns (pentru michael5813):

Mi-s-a intamplat si mie odata sa o visez pe hoascalaughingIncercasem sleep paralysis..Nu va recomandhappy

| yellowalien a răspuns (pentru marass):

Tu ai altceva, se numeşte paralizie în somn şi e destul de comună. Totul ţine de faptul că atunci când dormi, la un moment dat creierul se trezeşte, dar corpul încă nu percepe lucrul ăsta. În acel moment poţi avea halucinaţii, poţi auzi diferite sunete, poţi simţi vibraţii la nivelul corpului, dar în momentul în care reuşeşti să-ţi trezeşti şi corpul cum ar veni, totul trece.
Din câte ştiu nu e periculos şi apare la multă lume cel puţin o dată în viaţă; am păţit şi eu de vreo 2 ori până acum. E nasol cînd ţi se întâmplă asta prea des. Încearcă să cauţi materiale şi să te documentezi despre asta, e un fenomen interesant.
Cleopa, e posibil să ai şi tu acelaşi lucru... am citit acum pe un site că simptomele astea pot apărea şi înainte de a adormi. Îţi las site-ul să citeşti singură mai multe să vezi dacă se potriveşte. http://www.dezlegareaviselor.ro/vise/paralizia_in_somn.php

| Paul008 a răspuns:

Pai iei etnobotanice?laughing)

| Cleopa explică (pentru Paul008):

Nu, nu iau etnobotanice, nici nu fumez si nici nu consum alcool