| anonim1602000 a întrebat:

Buna,am nevoie de niste pareri. Tatal meu are cancer la gat.In vara anului 2012 s-a operat in Bucuresti la spitalul Coltea. Dupa operatie a facut radioterapie si chimioterapie.Pana aici totul bine.In februarie 2014 a mers la consult unde a facut si RMN.La RMN a iesit totul bine si doctorii i-au zis toti ca e destul de bine.El inca de atunci nu putea deschide gura bine si i-a zis chirurgului dar acesta nu i-a spus nimic in legatura cu asta.Acum 1 luna si ceva a simtit o durere in dreltul operatiei facute, durea a persistat asa ca la sfarsitul lunii aprilie ne-am hotarat sa mergem la spital la bucuresti unde doctorul i-a spus ca tumoarea a recidivat si trebuie facuta din nou operatie.Am decis sa consultam si alti doctori si sa vedem ce parere au ei asa ca am mers la Cluj la un domn doctor foarte cunoscut care a zis ca ii face operatie dar ca o sa iasa mult mai bine din punct de vedere al aspectului de la el.Am hotarat sa faca operatia si a fost programat pe 26 mai.In acest timp am mers si la o doamna care se ocupa cu naturiste si care recomanda tratamentul cu biorezonanta dar doctorul de la cluj a spus ca biorezonanta dauneaza.Acum am aflat de la unchiul unei prietene de un doctor de la Timisoara caruia i-am spus problema si a zis ca printr-un anume tratament si o dieta foarte buna poate scapa fara operatie. Tatalui meu i-ar convine asta pentru ca se gandeste la cum va arata dupa operatie dar eu, mama si fratele meu am vrea ca el sa faca operatia si apoi sa faca tratamentul doctorului de la timisoara.Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

In primul rand, imi pare rau pentru tatal tau. Cancer-ul e o boala urata, dar daca s-a intamplat, asta este. Nu va pierdeti timpul cu metode naturiste (asa a murit de cancer Steve Jobs a refuzat medicina moderna in favoarea ierburilor si a altor prostii-iar el isi permitea orice) Apelati la doctori, nu fugiti de cutit! nesimtitele astea de tumori recidiveaza, dar din nou asta e. De cate ori apare, de atatea ori o scoti! niciodata sa nu ramana cu ea prea mult, mereu sa fie scoasa toata foarte bine pentru a nu da metastaze. Imi pare sincer rau ca nu il pot ajuta personal intrucat nu am terminat studiile...cat despre estetica (la ce e buna o masina stralucitoare daca are probleme la motor). Cred ca stiu despre ce doctor este vorba cu dietele si a avut rezultate bune in multe cancere (cel putin asa a sustinut dansul) si vreau sa spun ca o dieta buna nu strica nimanui dar nu inlocuieste tratamentul chirurgical. Multa sanatate tatalui tau!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Biorezonanta este cu siguranta interzisa in situatia lui, ii va face mult rau. fara operatie, nimic nu il va ajuta, boala va avansa foarte rapid si isi va pierde viata in maxim un an. Dupa operatie va trebui sa faca din nou chimioterapie si posibil radioterapie, nu va avea timp de tratamente babesti si diete (dietele incetinesc vindecarea si favorizeaza recidiva tumorii). tatal tau e intr-o situatie foarte grea, e pacat sa-si iroseasca sansele apeland la prostii in loc sa faca tratament adevarat care sa-i prelungeasca viata. dar asta este decizia lui. Totusi, daca refuza tratamentul adevarat, e pacat sa se mai chnuie cu alte tratamente si diete, ii vor face viata grea si in vor accelera evolutia bolii

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca medicul oncolog zice ca operatia este singura masura care se poate lua atunci trebuie facuta operatia. Aici nu e vorba de o viroza, e pe viata si pe moarte.