| FakeSmiley a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Iar cei care or sa intre sa comenteze aiurea, nu au ce cauta aici!
Am un discomfort la urinare si senzatia de urinate. Pe scurt cred ca am Cistita. Am asta de aprox 3 sapt.
Am 18 ani si nu mai sunt virgina, iar eu nu vreau sa stie mama ca nu mai sunt si nu stiu ce sa fac. Sunt disperata ca e logic ca daca ii zic si merg la control e clar ca o sa afle. (zic eu)
Am nevoie de pareri ce as putea sa fac? Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca ai peste 18 ani esti majora, deci iti faci frumos rezervare la doctor la ADULTI, iar mama e cu treaba ei. Afla ca mergi la ginecolog daca ii spui tu, si plus de asta, stiu si cazuri de chisturi ovariene la virgine. In alta ordine de idei... suntem in 2016 parca. Maica-ta daca te voia intacta, trebuia sa te tina incuiata in casa 24/24. Asa, cu sigiliul rupt sau nu, tot fiica-sa esti.

| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Din câte-mi dau eu seama, nu ai vrea să afle că nu mai ești virgină de jenă și pentru a evita orice discuție ar putea să deschidă ea din curiozitate sau mai știu eu ce, nu de teamă ori pentru că te-ar putea judeca.Doar vrei să eviți orice discuție ar putea apărea.
Trebuie să mergi la medic și-ar trebui să realizezi că asta e mai important decât jena față de mama ta ori medic,deci chiar dacă prin absurd ar afla, până la urmă e vorba de sănătatea ta și să fim serioși, doar nu trăiește cu impresia că vei fi virgină toată viața. Probabil că până acum ai mers la medic cu mama ta și ea ți-a făcut programare ș.a.m.d., de aceea pui întrebarea-ar părea suspect să-i spui mamei că dintr-odată vrei să mergi singură. Dar mama ta nu va intra cu tine, nu va avea niciun contact cu ginecologul, deci nu ar avea cum să afle că nu mai ești virgină.Ai mai fost cumva la ginecolog și a intrat cu tine? O să presupun că nu.Deci nu cred că va considera ciudat faptul că vrei să intri singură la GINECOLOG, până la urmă.
Baftă și te rog confirmă-mi dacă acesta e motivul pentru care nu ai vrea să afle.Sunt mai curioasă decât ar fi normal... -.-'

| FakeSmiley explică (pentru fdhgcvnb):

Da, ai perfecta dreptate in tot ce ai spus! Nu am avut niciodata discuti cu ea de genul si totul mi se pare stanjenitor. Ma gandesc ca as putea face o cearta cu ea pe tema ca nu as mai fi. si m-as simti prost. dar am instintat-o pe jumatate. doar ca ma duc la doctor ca ma doare la urinare. si ea mi-a spus ok, in concluzie sper ca totul sa fie ok! happy desigul ca o sa ma duc cu o prietena, nu singura sau cu mama.

| fdhgcvnb a răspuns (pentru FakeSmiley):

happy Sunt sigură că se va rezolva fără prea multe bătăi de cap.Și dacă tot te afli la ginecolog și nu ai avut discuții pe tema asta cu cineva informat,nu ar strica să te gândești la câteva întrebări,nelămuriri ori curiozități pe care ai putea să le ai cu privire la sex, boli cu transmitere sexuală, metode de contracepție, igienă, etc.Informații mai corecte decât de la ginecolog nu cred că vei primi,plus că e posibil să-ți fie mai ușor să vorbești cu un necunoscut+profesionist,care se confruntă cu astfel de întrebări zilnic decât cu mama ta dacă nu aveți o relație deschisă comunicării de genul ăsta.
Poate sună stupid,și crezi că știi deja suficiente, dar s-ar putea să-ți demonteze niște idei greșite, să-ți explice niște lucruri pe care nu le înțelegi și să-ți furnizeze niște informații pe care nu le-ai fi aflat altfel-pentru că se discută despre sex peste tot, dar nu se DISCUTĂ despre sex, dacă-nțelegi ce vreau să spun. Gândește-te dacă ai vreo întrebare și profită de ocazie!
Multă baftă! happy

| FakeSmiley explică (pentru fdhgcvnb):

Ai dreptate! Am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus si am sa ma gandesc.
Multumesc! happy

| Drimmero a răspuns:

Nu e de joaca cu sanatatea, mai bine i-ai spune ce si cum, sau macar ii spui ca te-a tras curentul si ai racit si d-aia simti un discomfort la urinare. Sfatul meu e sa te duci la doctor sau la farmacie sa vada ce si cum, sa te tratezi cat mai repede, cine stie ce complicatii se pot face de acolo. Sanatatea cand e afectata e parsiva!

| FakeSmiley explică (pentru Drimmero):

Da ai dreptate e foarte pparsiva. La un moment dat am crezut ca mi-a trecut, dar nu a fost asa, am sa merg la doctor! happy

| Drimmero a răspuns (pentru FakeSmiley):

Cel mai probabil ai vreo piatra la renichi daca te ustura sau ceva, dar necesita catusi de putin un control medical.

| FakeSmiley explică (pentru Drimmero):

Orice este posibil, acum nu imi mai ramene decat sa am duc saptamana viitoare la medic, dupa ce imi iau trimiterea.

| Drimmero a răspuns (pentru FakeSmiley):

Succes!

| FakeSmiley explică (pentru Drimmero):

Multumesc frumos! happy

| Drimmero a răspuns (pentru FakeSmiley):

Cu placere tongue!

Răspuns utilizator avertizat
| RickGrimes a răspuns:

Eu zic mai bine sa-i spui mamicii tale ca nu mai esti virgina, ca nu-i mare lucru.Ai 18 ani, nu e ca si cum ai avea 14, sau, daca ti-e jena, doar spune-i problemele care le ai acum, pana la urma nu e mare chestie

| FakeSmiley explică (pentru RickGrimes):

Multumesc! ti-am ascultat sfatul dar pe jumatate. i-am spus doar ca o sa ma duc la doctor iar ea nu a avut nimic de spus in asta.