| anonim_4396 a întrebat:

Am cistita, si mama vrea sa ma duca la un medic de familie, ca sa vada ce am...insa eu nu mai sunt virgina, si nu vreau ca mama sa afle, logic, daca ma consulta medicul ca sa vada ce am... poate sa vada ca nu mai sunt virgina. Ce pot sa fac ca sa nu afle!?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, medicul de familie nu-ti va face control ginecologic si nu va afla. Dar e foarte important sa-i spui ca ti-ai inceput viata sexuala, fiindca cistitele virginelor difera ca etiologie si tratament de cistitele femeilor cu viata sexuala. Adica este aproape sigur ca cistita ai facut-o in urma activitatii sexuale si e posibil sa trebuiasca sa-ti tratezi si partenerul.
Din pacate, sanatatea e mai importanta decat necesitatea ta de a-ti minti mama, asa ca te sfatuiesc sa discuti situatia cu ea inainte de a ajunge la medic. Chiar sunt curioasa, daca mama ta nu stie, tu cum te duci la ginecolog regulat? Ca fiind minora ai nevoie de un parinte insotitor...

Abh
| Abh a răspuns:

Medicul de familie nu te consulta ginecologic, asa ca nu are cum sa stie ca tu nu esti virgina, doar daca nu ii spui tu.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Doctorul te va intreba doar de simtome si iti va da sa faci analize se sange si urina, nu te controleaza.

| catthshshshs a răspuns:

Tu mergi la un medic de familie, nu la un ginecolog.Stai linistita ca el iti va da pur si simplu o reteta sau te va trimite la o analiza de urina.Nu ai de ce sa iti faci griji.

| tremuriciiuliana a răspuns:

Nu inteleg de ce te ascunzi de mama ta eu cred ca o mama si o fica trebuie sa fie prietene daca nu mai esti virgina nu ai omorat pe nimeni asta oricum trebuia sa se intample parinti trebuie sa inteleaga ca nu mai suntem pe timpul lor sa stai virgina pana te mariti...medicul de familie nu iti va face acest control te va trimite la un ginecolog dar el poate sati deie un tratament pentru cistita ea se poate trata bafta