| Mishulet a întrebat:

Am nevoie de un sfat: nu stiu cum sa-l fac pe sotul meu sa renunte la fumat (tigari normale nu alte chestii). Ajungem chiar sa ne certam din cauza asta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vrea sa te sarute spune-i intr-un mod mai moale ca,, duhneste...si suporti cu greu.sa mai ia cate o guma de mestecat macar, daca nusi da seama cati bani arde pe plamanii lui, facandui oameni pe cei care vand tigari.eu am fumat 11 ani si am vreo15 de cand m-am lasat. pur si simplu Intro zi, am zis gata nu sunt pentru mine si...

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu are vointa, nu poti.

mira
| mira a răspuns:

Incearca tigara electronica. Mira

| iiirrriiisss a răspuns:

Odata cu renuntarea la fumat, unele persoane inlatura si evita orice le-ar putea aminti de acest obicei. Odata ce au renuntat, ei nu se mai reapuca. Insa, pentru multe persoane nu este chiar asa usor. Atunci cand fumezi, corpul ravneste dupa nicotina din tigara. A renunta la fumat, e mult mai greu decat atunci cand incerci sa-ti schimbi orice alt obicei. E greu, dar se poate!
Pentru cei mai multi este foarte greu sa renunte datorita dependentei de nicotina si astfel sunt tentati sa cedeze. Renuntarea la fumat poate da insomnii, iritabilitate, depresie, ceea ce face ca tot acest proces sa devina foarte dificil. Pe langa toate aceste simptome fizice, pot aparea si reactii de natura psihologica sau emotionala. Odata ce te-ai hotarat sa renunti la fumat, trebuie sa incerci sa te descurci si altfel in situatii de stres si emotie, nu aprinzandu-ti o tigara.
Eu sunt o fumatoare convinsa si regret acest lucru, am incercat deseori sa ma las. Daca am putut? Nu, n-am putut. De ce? Motivele ti le-am explicat mai sus si crede-ma am incercat cam toate metodele: plasturi, tigari electronice, tigari medicinale. si tot nu m-au ajutat. Sotului tau ii trebuie foarta multa ambitie si sustinere din partea celor apropiati.
Bafta multa!

| Parintele a răspuns:

Daca nu vrea el..nu ai ce sa-i faci...

| claudya a răspuns:

Inscrie-l in programul Antitabac...si convinge-l sa urmeze tratamentul... e vorba de niste pastilute...si sa stii ca dau rezultate... dar sa fie hotarat ca e mai bine fara tigari...

| vio a răspuns:

Daca el nu vrea nu poti sal convingi... dacal bati la cap o sa fumeze mai mult...depinde doar de el

| Onutzu a răspuns:

Gaby Hai sa lasam leacurile babesti! Daca nu ai fost fumator nu spune tampeni.

Mishulet in primul rand trebuie sa aiba vointa nu e usor. Di cauza ca organismul are nevoie de nicotina. In primul rand cand icerci sa te lasi de tigari (iti spun di proprie experienta) organizmul e invatat cu acel obicei viciu.Si se creeaza in tine o stare de neliniste ramane un gol care momentan nu il poti acoperi cu nimic.Primele zile e greu ajungi sa si visezi tigari, dupa incepi sa te acomodezi.Incearca sa il convingi sa nu fumeze macar doua saptamani, daca are voint. Dupa o sa inceapa sa se acomodeze.Si ica ceva nu te lua dupa leacurile babesti ca nu functioneaza.Totul depinde de vointa.

| gaby_6279 a răspuns:

Incearca sai bagi frunza de nuc imbibata in lapte acru si cand fumeaza o sa vomite asa i-a facut sora-mea la prietenul ei. vb serios dar sa lasi frunza sa se usuce o farami ca tutunul si o bagi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 15 ani de fumat, cam un pachet pe zi si cateva incercari esuate de a ma lasa, am gasit remediul care, cel putin la mine a functionat perfect: o carte. Allen Carr - "In sfarsit nefumator". poate parea o prostie dar merita incercat, nu ai nimic de pierdut. si mie imi e greu sa cred ca m-am lasat.

| alinaandrei a răspuns:

Eu zic sa nu l presezi lasa l sa fumeze. daca nu vrea el degeaba il presezi si de asta vin si cerutile ca u ii impui sa faca ceva ce nu vrea sau il faci inconstient din cauza impunerii tale sa nu cedeze.