| ioana2467 a întrebat:

Buna tpuuulaughing vreau sa cer un sfat, dar mai întâi o sa va spun " problema"
M-am apucat de fumat la 13 ani, cam prin Iunie 2022. Am fumat mult, de la un pachet pe zi am ajuns acum cam la 7-8 țigări. Acum fumez țigări foarte slabe, cele mai slabe pe care le am găsit. ( mentionez ca am 14 ani acum)
As vrea sa ma las de tot de fumat, dar nu știu ce sa zic. Nu m-am apucat de fumat pentru ca " e cool", m-am apucat din stres și probleme in genul.
Întrebarea este, la vârsta asta am voie sa iau Defumoxan, sau chestii in genul? Spun pentru ca fără ajutor in genul nu as putea sa le las, pentru ca e dependenta mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E o dependenta mare într-adevăr, dar dacă ai voința e primul pas.
Încerca totuși cum ai făcut pana acum, sa le tot reduci pana la lași, încearcă plasturi sau cumpărați o țigară electronica fără nicotina pentru tic.

| ioana2467 explică (pentru Freya1):

Multumesc????

| kGeorge a răspuns:

Normal nu se recomanda la minori, am cautat. Nici nu cred ca ti-l da la farmacie.
Pune pe cineva major sa ti-l cumpere, daca nu te poti lasa de fumat cold turkey.