| Adella92 a întrebat:

Am nevoie si eu de cateva sfaturi...problema mea:
In vara aceasta voi da bacul si pot spune ca din aceasta cauza sunt destul de stresata, de fapt in ultimele saptamani am avut diverse stari oboseala, insomni, energie, dureri de cap, ameteli etc iar de vreo 2 saptamani am observat k ma enervez rapid, orice lucru marunt, fara importanta ma enerveaza. Am incercat sa imi controlez furia dar nu reusesc...asa ca v-as ruga sa-mi dati remedi, solutii sfaturi orice...pls multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti faci un program strict de invatat si de relaxare. Daca ai nevoie, ia-ti o agenda si scrie orele la care te culci si la care te trezesti, orele cand ai scoala, orele cand iei mesele, apoi orele cand ai meditatii sau vrei sa repeti si la ce. Si incearca sa le respecti.
In al doilea rand trebuie sa mananci mai multe fructe, pentru ca este si astenia de primavara care poate avea un rol in schimbarile astea. Sau, daca nu poti manca fructe, ia niste vitamine(eu le prefer pe cele efervescente).
In al treilea rand, bea niste ceai verde dimineata si pe parcursul zile oricand simti nevoie, oricand te simti obosita. Dar sa nu bei seara, sau in a doua parte a dupa-amiezii ca sa poti sa dormi.
Poti sa iei si Magne B6(este pentru ametelile tale si pentru concentrare) sau alti suplimenti pentru memorie, dar eu nu iti garantez efectul lor. Multi mi-au zis ca nu sunt buni, dar tu poti incerca, poate la tine merge.
Si in ultimul rand, incearca sa te lasi de tigari(daca fumezi), de Cola, Nestea si de mancarea care iti pune prea tare stomacul la treaba(o sa ai stari de oboseala toata ziua, stomacul incercand sa digere mancarea grea pe care ai mancat-o, iar celelalte organe sunt incetinite).
Anul trecut am trecut si eu prin Bacu' asta si l-am luathappy. Eu am avut si probleme grave de sanatate si nu am putut sa ma duc vreo luna jumate la scoala, luam medicamente cu pumnul etc. O sa fie bine, o sa vezi.
Bafta

| Adella92 explică (pentru Estera123):

Multumesc, este chiar o idee f buna cu notare si programarea timpului. Azi m-am odihit si pe zi, in acest timp ascultand si muzica apoi m-am trezit si am invatat.Si mi-am luat si ceai antistres.
Medicamente nu prea vreau sa iau, ca asa mai zicea cineva de memoplus insa o prietena de-a mea a devenit depresiva de la ele.
oricum multumesc pentru sfat

2 răspunsuri:
| melek a răspuns:

Incearca cu magne b6 sau sedatif pc(medicament homeopat, nu iti face rau)