| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare destul de personala si as prefera sa nu dati raspunsuri rautacioase, m-am interesat pe net de subiect dar nu gasesc ceva concludent.
Cred ca am o infectie vaginala deoarece am urmatoarele simptome: scurgerei abundente, majoritatea albicioase, mai galbene dupa ciclu( dar cred ca asta e normal), uneori sunt mai vascoase, cam in 40% din durata unei luni, care au un miros usor neplacut, dureri menstruale doar in prima zi de ciclu( au venit o data cu inceperea vietii sexuale, inainte nu aveam nici pe dracu'), dureri in timpul actului sexual(suportabile, dar enervante), ameteli( nu stiu daca e din cauza anemiei, am anemie de fier si calciu deci cred ca ar putea fi si asta), un alt factor care ar fi putut duce la o infectie este faptul ca am facut spalaturi vaginale( doar cu apa), dar mi-am dat seama ca am facut o mare prostie si nu mai fac asta niciodata, uneori faceam de 2-3 ori/ saptamana( asta cam timp de 1 an, fiind in 2011), iar anul asta am facut doar in 3 luni dar tot asa mai des, nestiind consecintele...
M-am interesat pe net de candidoza, dar nu cred ca am pentru ca nu am mancarimi/ usturimi si nu am senzatia de "arsura".
Am peste 18 ani, stiu ca cel mai bine ar fi sa merg la un medic ginecolog, pe de o parte vreau sa merg( lasand la o parte teama, ca de n-am mai fost niciodata), iar pe de alta parte nu stiu un cabinet bun si nu vreau sa cad in mana oricui; trebuie sa vorbesc cu mama mea despre asta, dar nu vreau sa stie de viata mea sexuala...
Fetelor, dupa simptomele spuse mai spus este posibil sa am o infectie vaginala? Si daca da, puteti sa imi spuneti numele acesteia?
Va multumesc ca ati dat atentie acestor randuri si va multumesc anticipat!
O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, probabil ai o infectie vaginala bacteriana. Trebuie sa ajungi la ginecolog, nu inteleg cum n-ai fost de vreme ce esti activa sexual si orice femeie merge la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale (consult absolut obligatoriu de care li se spune femeilor pe toate drumurile). Sa stii ca in astfel de infectii, cel mai important este sa incepi precoce tratamentul. Un tratament inceput in primele 48 de ore de la primul simptom te poate vindeca in 3 zile. Un tratament amanat doua luni poate dura si 1 an si chiar mai mult. Sa nu mai zic ca este interzis sa ai contact sexual neprotejat in aceasta perioada, deoarece iti poti infecta si partenerul.
Nu stiu de unde ti-au venit ideile alea cu "sa nu cad pe mana oricui", dar nu te gandesti ca ai ratat deja cele mai importante consultatii ginecologice din viata ta si asta poate avea sechele grave. Nu pot sa cred ca in ziua de azi mai sunt femei care isi incep viata sexuala desi nu sunt capabile sa mearga la ginecolog (aceasta fiind o masura de igiena personala) si barbati care accepta sa aiba relatii sexuale cu femei avand probleme atat de grave de igiena (o femeie care nu merge macar o data pe an la ginecolog poate fi o bomba biologica si trebuie ocolita).

| RandomGirl a răspuns (pentru Brigaela):

Da aveti dreptate, dar am avut un singur partener din punct de vedere sexual( si sunt inca cu acesta de aproape 3 ani), nu m-am informat destul si am ignorat simptomele, multumesc insa pentru raspuns si mai mult ca sigur o sa merg la ginecolog. Stiu, nu am nicio scuza, dar daca aveam sansa sa pot merge mai repede ma duceam, iar situatia financiara a familiei mele nu este prea buna momentan, asta fiind un motiv in plus pentru care nu am fost, am avut ciclu regulat si m-am gandit ca totul e bine...
Oricum, apreciez raspunsul dumneavoastra si timpul acordat.
Va doresc numai bine! happy

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Durerile din timpul actului sexual te obliga sa lasi la o parte orice scuza si sa mergi la un specialist --- este aberant sa incerci a te autodiagnostica sau a te autotrata! Apeleaza la un cabinet particular de ginecologie ---consultatia si un test Babes Papanicolau nu cred ca vor depasi 200 lei.
Numai bine!

| RandomGirl a răspuns (pentru alessia5158):

Durerile nu au fost constante, ci destul de rare, de aceea le-am ignorat.
Multumesc frumos pentru raspuns si o sa ma duc la ginecolog cat de repede pot.
O seara buna!