| Iubireameamika a întrebat:

Buna, am o intrebare, oare cu anticonceptionale se poate regla ciclu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma tratamentului cu pastile AC (anticonceptionale), ciclul menstrual este reglat intotdeauna PERFECT la lungimea fixa de 28 de zile. Teoretic dupa folosirea mai indelungata a unui astfel de tratament hormonal exista posibilitatea ca ciclul menstrual sa se regleze intr-o destul de mare masura. Este absolut GRESIT si ERONAT ceea ce ti-a transmis utilizatorul @Anee1667 in acel raspunsul al sau care in mod paradoxal a mai si fost apreciat de editori? thinking
Fiindca in cazul pastilelor anticonceptionale (AC) este vorba de un medicament hormonal, folosirea pastilelor AC este indicat sa se faca numai dupa prescrierea medicului ginecolog. Stabilirea pastilei AC care are actiunea cea mai potrivit si se pliaza cat mai perfect pe activitatea hormonala proprie se poate obtine numai in urma uneii consultatii ginecologice prealabile care consta in :
-- palparea profesionala a sanilor,
-- efectuarea testului privind viteza de coagulare a sangelui
-- 2-3 analizele hormonale necesare efectuate de catre medicul ginecolog pe loc al carui pret este cuprins in pretul consultatiei.
Doar procedand astfel, pe baza rezultatelor obtinute medicul reuseste sa schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta poate sa aleaga tipul si marca pastilei AC potrivite de a fi folosit, cel care se pliaza cat mai perfect pe activitatea hormonala proprie, din numeroasele sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog are si datoria de a explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

Răspuns Apreciat de Editori
| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Acest verdict ți-l poate da doar un medic ginecolog.În unele cazuri anticoncepționalele pot deregla și mai mult ciclul tău menstrual provocând și alte schimbări în organismul tău. Dacă ești încă micuță menstruația ta se va regla de la sine în timp devenind una regulată.

2 răspunsuri:
| moonblue a răspuns:

Trebuie să mergi la un medic ginecolog și el îți va putea spune ce să iei pentru reglarea menstruației