| Mariadk544 a întrebat:

Bună! Am o mare problemă, e cam gravă pentru că am probleme cu geometria, sunt clasa a 7 a dar am fff multe goluri acumulate din a 6a, practic toată geometria nu am învățat-o, nici nu am înteles-o ca să pot să o învăț iar acum am mari probleme pentru că nici tema la geometrie nu știu să o fac, o copiez mereu de pe braynly. Am nevoie de meditații, știu, dar îmi e ff frică în a 8a cu EN adică e prea mult gol am prea mult de recuperat din a 6 a teoreme definiții lecții capitole neînvățate, îmi pare ff rau dar nu pot face nimic, nu o înțeleg și acum în a 7a nu pot să învăț lecțiile pentru că nu știu geometrie practic nu știu ce sa fac nu am timp sa acopăr toate golurile, mai ales că va trebui să acopăr golurile din a 6 a dar și din clasa asta ( a 7 a) pentru că na nu am cum să învăț fără partea de bază...mie frică cu notele, am trei note de 6 până acum nu știu ce să fac, cred că până-n a 8 a o să mă omor să scap de tot ce înseamnă viață sad plâng când mă gândesc la EN. Vreau să scap de viata asta, dar nu pot, asta ar însemna să renunț la familie și la toate amintirile plăcute pe care le puteam avea doar din cauza școlii? Sfaturi va rog mult ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eusuntd a răspuns:

Buna! Am trecut si eu prin momente de genul, dar te anunt ca acum sunt la facultate si sunt foarte bine, la liceu nu am facut matematica 2 ani, iar la facultate a trebuit sa recuperez tot, deoarece fac mate si e mult mai grea. In primul rand, stai linistita, nu te speria, ai timp sa inveti, mai este destul pana in clasa a 8-a, cand o sa dai en. Foarte bine ar fi sa faci pregatire, asa o sa recuperezi tot, te asigur. Trebuie doar sa vrei si sa ai ambitie, sa nu fii speriată ca mai rau faci. Încearcă sa inveti si singura, sa mai intrebi cate un coleg/ o colega, sa le spui sa ti explice, de asemenea, cand nu intelegi, poti intreba si profesorul, in cazul in care acesta nu e foarte exigent. Daca mai ai culegeri, ceva, din clasa a 6-a, uita te pe ele, cauta pe net materia de clasa a 6-a, invata defintii, uita-te la probleme rezolvate, încearcă sa le înțelegi. Si chiar daca nu poti invata chiar tot, stai linistita, la en nu se da doar geometrie, poti lua o nota buna si fara sa stii absolut tot. Nu te gandi la prostii, sa te omori, o sa treci peste asta, cu bine, mie mi e dor de momentele in care eram a 6-a, a 7-a, mi se parea si mie foarte grea matematica, nici eu nu intelegeam, am facut pregatire si abia atunci am inteles ceva. Daca faci pregătire, sa i spui profesorului ce anume nu stii. Multu succes! Poti s-o faci, crede-mă!?

| Mariadk544 explică (pentru Eusuntd):

Mulțumesc mult, dar nu știu ce să fac cu materia de a 7a, pentru că are legătură cu cea de a 6a, și eu pentru că nu o știu, nu am cum să o înțeleg și pe cea de a7 a și i-au în continuare note mici. Adică cum pot să fac sărecuperez și TOATĂ geometria de a 6a, pentru că nu am învățat nimic ce tine de geometria de a 6a, dar nu vreau să pierd nici pe cea de a7 a chiar dacă nu înțeleg nimic, ce să învăț mai întâi? O să dureze ff mult până o să caut pe cineva care îmi poate da meditații, iar cu diriga nici nu vreau să mă gândesc să fac cu ea, nu înțeleg stilul ei de predat. Și voi putea să fac meditații abia prin primăvară sau poate chiar după, din motiv financiar și nici nu știu pe cineva cu care pot face. Deci voi pierde extrem de mult, și eu singură m-am uitat pe geometria de a 6 a dar nu o înțeleg deloc, am o grămadă de definiții, capitole și teoreme de învățat, eu învăț și mecanic, iar colegii nu pot să vb cu ei, gen sunt anti-socială și mă urăsc, bine nu e chiar în totalitate "bullyng" dar cam e dacă știi ce zic. Deci nu am bază în nimeni, părinții nici ei nu înțeleg geometria. Până și temele nu știu să le fac, le copiez de pe braynly. Eu am făcut meditație din clasa a 2 până în a 6 a dar nu am înțeles absolut nimic în a 6 a de la aia, ea fiind și învățătoare și materia o depășea și pe ea. Acum nu mai fac, dar simt ca mor. Ce se întâmplă dacă nu trec examenul? Îl pot da încă o dată? Rămân repetentă?

| Eusuntd a răspuns (pentru Mariadk544):

Nu il mai poti da o data, indiferent de ce nota iei, tot il poti lua. Daca stii algebra, la en poti sa rezolvi asta si poti lasa exercitiile de geometrie, inveti mult la romana si apoi cand se face media intre romana si mate, poate o sa fie una destul de ok, repetanta nu ai cum sa ramai din cauza examenului. Cunosc persoane care au luat nota mica la mate, mai mare la romana si au intrat la liceu, depinde si din ce oras esti. Daca materia din clasa a 6 a are legatura cu cea din clasa a 7 a, automat daca o inveti pe cea de a 6 a, o sa intelegi si din dintr a 7 a. Te as ajuta cu mare drag, dar nu stiu cata matematica mai stiu de clasa a 7 a:/ Ai Instagram? Imi poti da mesaj aici in privat cu instagramul/numarul tau de telefon pentru whatsapp, poate incerc sa te ajut sau macar vorbim acolo si iti raspund la ce nelamuriri mai ai

| Mariadk544 explică (pentru Eusuntd):

Sunt din Călărași (România). Dar dacă iei la matematică sub 5, la română cam cât ar trebui să iei să fie bine? Dar cât ai lua dacă ai rezolva doar partea de algebra? Învăț eu la română, dar mie frică să nu pice ceva greu, atunci nu voi mai avea bază pe română și ce fac? Nici cu română nu sunt chiar perfect, aș fi cam de un 7 după părerea mea, dar oricum stau mult mai ok la română fată de matematică. Și da, am insta, maria_idk123 am poza de profil mov cu o inimă albă. Deci sa înțeleg că dacă iei la mate 4 spre exemplu, și la română iei o notă bună, treci la liceu, nu?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, in vacanta si in weekenduri pui mana srios si inveti gemoetria de-a 6-a ca sa o intelegi sis a recuperezi ce nu ai invatat.
Nu-i nevoie de meditatii, doar sa citesti lectia si sa rezolvi cate 20 de exercitii si probleme la fiecare lectie, ca asa se invata matematica si geometria, rezolvand zeci si sute de exercitii si probleme.
Scapatul ala nu exista, decat prin pus mana serios pe carte si invatand.
Ce Dumnezeu ai facut toata vacanta asta, de nua i lucrat cate 8-10 ore la geometrie?

| Mariadk544 explică (pentru Violleta2022):

Cred că chiar am nevoie de meditații, și în vacanța asta m-am uitat pe caietele mele de a 6 a, am încercat, nu înțeleg, am căutat pe net, înțeleg un pic dar când e vorba sa rezolv eu exercițiile, uit tot. Nu e chiar asa simplu precum pare. Eu niciodată nu am fost cu matematica, algebra mă m-ai salvează cu o notă de trecere, dar tot mică gen 6 sau 7 maxim. La ce problema am eu cu geometria, asta e singura soluție.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariadk544):

Dimpotriva, matematica de scoala generala este simpla, trebuind doar sa-ti dai intersul ca sa o inveti, iar ca s ao inveti trebuie sa-ti dai interesul sa rezolvi exercitii si rpobleme, nu sa abandonezi chiar inainte sa te apuci de rezolvat.
Daca parintii au bani sa-ti plateasca meditaiile, eu una nu am obiectii, dar daca ai parinti cu probleme finaciare, atunci ambitia si munca ta, sunt singurele care te poate salva.

| dullcat a răspuns:

Mai, incearca sa reduci din sesiunile de plans(lamentarea si implicit inactiunea nu te aduce absolut nicaieri, doar te arunca intr-un gol de disperare din care cu greu mai scapi) si incearca sa te mobilizezi.Nici mie nu mi-a placut matematica, mai aveam si o profesoara nasoala care punea note bune doar daca faceai pregatire cu ea, dar nu m-am dat batuta niciodata si am supravietuit just fine.Iar acum gasesti mura in gura pe internet si e imposibil sa nu se prinda nimic de tine.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Buna. Si eu am trecut prin asta, iar intr-a 8-a am facut meditatii pentru ca nu intelegeam nimic. Eu zic ca ai timp sa recuperezi, mai ales in vacanta de vara. Poate nu iti place ideea ca trebuie sa inveti la vara, desi e spre binele tau, ca sa fii sigura ca ai timp 100% sa recuperezi tot. De nota de la EN nu trebuie sa te stresezi, daca iei de trecere e ok. Nu te va mai intreba nimeni de nota. Nu te mai gandii la sinucis, nu are rost si vor suferi toti. Dupa ce dai EN, iti poți alege un profil unde nu se face matematica.

| Mariadk544 explică (pentru Animeforlifee9921):

Ce profil este fără matematica? Dar există și profiluri și fără engleză? Și cu engleza stau varză că nici aia nu am invătaț-o din clasa 1 sad. Ca asa nu vr nici pe engleza și mna. Știi vorba aia, nu faci acum dar suferi mai târziu.