| voicuadelina a întrebat:

Am o mare problema. Sunt clasa a7a si nici acum nu am inteles Geometria. Stiu toate formulele, propietatile, definitiile, reciprocele... etc, dar tot nu pot face probleme de geometrie. Aveti vreo solutie? Nu vreau sa fac meditatii! Dau funda! Multumesc

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti va fi de mare ajutor :http://math-pdr.com/clasa7/clasa7.html

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Daca nu faci meditatii sa nu te astepti sa intelegi vreodata. Si eu eram ca tine dar dupa ce am inceput sa fac meditatii eram prima in clasa la mate.

| WR104 a răspuns:

Cred ca ai nevoie de ceva exercitii de prctica sau logica, poate stai prost cu imaginatia.

| voicuadelina explică (pentru WR104):

Stau chiar foarte bine cu imaginatia! Am o imaginatie super bogata!

| WR104 a răspuns (pentru voicuadelina):

In cazul asta incearca sa iti pui in valorare aceasta super bogata imaginatie pentru a intelege mai bine cerintele unor probleme, nu citi ca robotul, gandeste in timp ce citesti si imagineaza-ti ce vrea sa spuna cam cum ar trebui sa fie.
Succes!

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
O solutie este ca cineva sa te invete cum sa notezi si cum sa gandesti un pic. Daca nu doresti meditatii sau cineva care sa te invete, da un mail pe constantin@meditatii-instalare-windows. cu o problema pe care ai rezolvat-o si cu una pe care nu ai rezolvat-o si exact cum ai gandit la amandoua. Un bun punct de plecare este sa vad unde gandesti gresit ca sa putem corecta.

| Resurrection a răspuns:

Nu este de ajuns sa inveti teoremele, trebuie sa stii sa le aplici, stiu ca este enervanta geometria, dar asta e...iti recomand sa te duci la un meditator sau cv de genu, bafta!

| Lykan a răspuns:

Daca stii toate formule incearca sa gasesti solutie pe care numai tu so intalegi cum ar fi teorema lui thales o paralela dusa la una din laturile unui triunghi determina pe celelalte 2 laturi segmente proportionale adica

| LucaTheodor a răspuns:

Lucrezi pe o ciorna! Tot felul de posibilitati si dai tu de una buna!

| afrancii a răspuns:

Uite, nu trebuie sa te sperii! nu toti suntem buni la mate! eu am facut 4 ani de meditatii cu profa de clasa si am luat 4 in examen! asta nu inseamna ca nu invatam, aveam note foarte bune la alte materii! Poate nu te pricepi la mate, dar te pricepi la alte chestii! si nu trebuie sa-ti faci o meserie din matematica, poate esti buna dansatoare, actrita sau cantareata! orice! sunt atatea meserii pe lumea asta, nu trebuie sa te descurajezi :*

| AndreeaDeedy a răspuns:

Roaga-ti colegii sau prietenii sa te ajute. sau cine stie, poate ai vreun vecin din asta mai smart.