| dzs22 a întrebat:

am o masea stricata si rupta de tot, trebuie sa merg la dentist, cum imi vor scoate maseaua rupta? :-ss. mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Cu siguranta vor reusi sa va extraga maseaua chiar daca este rupta de la radacina. Medicii stomatologi au solutie pentru rezolvarea oricarei probleme dentare

3 răspunsuri:
| dafna a răspuns:

Pai intai ar trebui sa iti faca radiografie sa vada daca mai poate fi salvat ceva, daca radacina e buna se poate pune pivot-surub in radacina si pe el pusa coroana(masea facuta din material special) asta presupune tratament in multe etape:curatarea canalelor, pilit, luat mulaj, probat si intr-un final lipit.
Daca nu se mai poate face nimic se face anestezie si se face extractia normala, cu un cleste probabil, se orienteaza stomatologul la fata locului.

| Daviiiiiid a răspuns:

Hey, da trebuie sa te duci la dentist, o sa iti dea un anestezic si o sa iti scoata maseaua cu un fel de :cleste: nu te speria, nu doare deloc!

| AlinaX84 a răspuns:

Dacă este rupta se face o radiografie inainte, după care cel mai probabil se va scoate cu ajutorul unui elevator stomatologic.

Poti merge la o clinica stomatologica cum este https://lauramed.ro și te vor vedea doctorii acolo.