| Tweety-love-Minnie a întrebat:

am o mica problema. am scolioza din nastere si am facut cand eram mica kinetoterapie(acum 7-8 ani). acum am reluat kinetoterapia dar dupa sedinta, seara ma doare spatele destul de tare. credeti ca este ceva in neregula? kinetoterapeutul a zis ca daca apar dureri in timpul unui anumit exercitiu sa-i spun dar pe mine nu ma doare nimic atunci. nu stiu din cauza carui exercitiu am dureri. daca este cineva medic sau a avut o problema din asta va rog sa-mi spuneti cum ati scapat de dureri. tin sa mentionez ca kinetoterapeutul a zis ca fac eu efort sau ca fac gimnastica la scoala si nu vreau eu sa-i spun(dar nu fac sad...). credeti ca am dureri doar din cauza ca nu am mai facut de mult kinetoterapie si nu sunt invatata cu acele exercitii? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti la aceasta terapie si la acel medic, si sa vezi ce se intampla. Mai ales ce el nici macar nu te crede pe tine cand ii spui adevarul. Daca tot mai ai dureri, mergi intr-o clinica de specialitate in tara (sunt destule), si vezi despre ce este vorba. Eu, personal, iti recomand o clinica din Targu Mures. Ei sunt foarte tari in acest gen de probleme. Sa lasam medicii sa-si faca treaba. Nu degeaba au invatat atat. Kinetoterapeutii sunt doar adjuvanti. In masura in care pot. Multa sanatate!

| alecsicu a răspuns:

Emanuellex sincer cu mana pe inima m-ai facut sa zambesc, cu adjuvantii tai.Nu stiu daca ai habar despre kineto dar in fine. Draga tweety in primul rand te duci la medicul de familie care o sa iti dea o trimitere catre fizio unde medicul bfkt o sa iti prescrie o serie de proceduri...printre care si kineto. Acum depinde si cate grade are scolioza ta

| viorica_7160 a răspuns:

Eu asa cred ca nu esti obisnut cu exercitiile... dar mai bine mergi la medicu de fam.

| viorica_7160 a răspuns:

Te sfatuiec sa mergi la medicul de familie. ea/el stie ce sa-ti recomanda. eu am avut problemne cu spatele dar nu scolioza. m-am orientat pe net si am citit ca se trateaza cu ortopedia http://www.scolioza.ro/sper ca te ajuta! poate ca asa trebuie sa te doara la inceput
multa sanatate!