| Pikachuuuu a întrebat:

Am o mica problema, asa cum am mai spus in una din intrebarile anterioare, acum aprox. o luna am avut primul contact sexual, protejat si fara probleme, la 2 zile dupa mi-a venit menstruatia( cam cu 3-4 zile mai repede decat era normal, nu am o menstuatie deloc regulata, dar nu s-a intamplat prea des sa imi vina mai repede, maxin 3 ori de la prima menstra). ok, menstruatie trecuta a fost in regula, absolut nimic neobisnuit, dureri normale si durata ca de obicei. Acum ar fi trebuit sa imi vina cam de 3-4 zile, dar nu a venit, am momente in care ma dor sanii si mai e o mica problema, atunci cand dau de frig, ma dor ovarele, aproape ca atunci cand sunt in perioada menstruatiei, am citit pe internet si dupa simptomele pe care le am cred ca ar putea fi vorba de o raceala la ovare, o anexita dreapta, tinand cont ca durerea este mai mare in partea dreapta. Credeti ca ar putea fi vorba despre altceva(o sarcina sau altceva) si ce ma sfatuiti sa fac. Mutumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dadine a răspuns:

Ar fi indicat sa te duci la medic oricum, lasand deoparte frica ta de vreo sarcina nedorita. Medicul poate sa-ti recomande niste pastilute pentru reglarea ciclului si asa poti sa vorbesti si de ceva metode contraceptive- adica anitconceptionale care te ajuta si la reglarea menstrei si fluxului si pms-ului. Dupa primul contact sexual e normal sa se deregleze putin menstra, si simptomele clar par de raceala, sa ai grija cu spatele oricum. Spor!

| ElizaaaX a răspuns:

Nu iti face griji, e doar o simpla raceala, insa, daca nu inceteaza in vreo saptamana - doua, ar trebui sa te duci la ginicolog.