| Mirica_Roxanamirica_Roxana_1997 a întrebat:

am o mica problema cred eu. Sa incepem, acum pe caldura transpir jos si ma inrosesc, ma mananca, imi apar bubite, iar apoi incepe usturimea si nu stiu ce sa ma mai fac ce as putea sa cumpar? plus de asta fetelor jos de tot este acel nod (nici nu stiu cum sa i spun ) in care acolo fac o basica mare care ma mananca groaznic iar apoi se sparge si ma ustura de nu mai pot merge. A fost careva in situatia mea? Ce as putea face? (fara doctor va rog)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pudra de talc.(pentru bebe).Dar si o consultatie nu ar strica.

| PeFuga a răspuns:

1. Bubita aia ar trebui vazuta de un medic dermatolog.
2. Poarta pe cat posibil, mai ales vara, hainute subtiri si largi care sa lase pielea din zona respectiva sa respire (fuste, rochii vaporoase in locul blugilor).
3. Arunca toata lenjeria stramta si sintetica (irita pielea) si poarta doar piese din bumbac lejere (care sa nu te stranga).
4. Aplica pudra de talc pentru a usca zona (gasesti la supermarkert la produsele pentru bebelusi sau la farmacie). Poti aplica si o pudra cu antibiotic pe zona purulenta sau iritata (baneocin, se gaseste tot la farmacie).
5. Incearca sa schimbi metoda de epilare. Daca folosesti lama, e clar de ce se irita pielea cand transpiri. Poti incerca ceara sau epilator.
Sper ca ti-am fost de folos!

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu zic sa nu iei nimic de capul tau. Consulta un medic pentru a lua un tratament corespunzator.

| FineBroAndy a răspuns:

Și eu transpir "jos" vara dar nu ai ce să-i faci.Fiecare are un loc mai special în care să transpire, este genetic.Eu pur și simplu m-am obișnuit deja.Și bubițele acelea...probabil te-ai iritat.