| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am o problema, azi mi-am cumparat betisoare pentru urechi, si nu stiu ce s-a intamplat, ca atunci cand am scos batul din urechea stanga, dupa nu am mai auzit nimic in ea, doar tiuie, si se aud sunetele foarte slab, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sa te duci la orl-ist. Adica un doctor de urechi. Daca nu vei face asta e mai nasol

| floryn1993 a răspuns:

Cumpara spray acesta sau ceva asemanator, stie farmacist/a si nu vei mai avea probleme este ceara care se face si a intrat mai adanc si acum ai o senzatie naspa, nu prea auzi / http://www.omega-pharma.ro/orl/audiclean-spray-pentru-igiena-urechilor

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru floryn1993):

Și de unde știi tu ca ceara e problema? Trebuie sa meargă la ORL-is poate si-a lezat timpanul.Nu mai trimite tu copilul la farmacista în loc de medicul specialist! Ne având un diagnostic clar administrarea aiurea a unor substanțe pot agrava problema existenta!

| floryn1993 a răspuns (pentru Ecaterina2016):

Eu am acesta problema de fiecare data cand imi curat urechile cu betisoare de acelea, dar cu sprayul pulverizezi in ureche si gata.

| CuriousStuff a răspuns (pentru floryn1993):

Daca pe Popescu il doare capul pentru ca are o tumora pe creier nu inseamna ca daca pe Ionescu il doare capul si el are tumora. Problemele de sanatate pot sa para identice la prima vedere dar de fapt sa nu fie asa. De aceea niciodata nu recomanda un medicament pe care l-ai primit tu pentru o anumita problema unei alte persoane care pare ca are aceeasi problema, pentru ca acel medicament s-ar putea sa-i fie daunator.

@Ccdlcjmrx_Ciprian_1998 Trebuie sa mergi la un ORL-ist si sa vada ce e acolo si doar dupa sa iei tratametul recomandat de medic. Multa sanatate.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru floryn1993):

Tu nu ești esantion reprezentativ pentru problemele ORL a populației României. Și nu uita, tu te învârti în jurul soarelui și nu invers... Dacă înțelegi ce vreau sa zic.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru CuriousStuff):

Azi m-am dus la O.R.L, dar surpriza, n-a vrut sa ma consulte, pentru ca nu este o urgenta

| Harley18 a răspuns:

Poate ti-ai zgariat timpanu sau peretii urechii... numai folosi betisoare o vreme opteaza pentru sare fierta si pusa intr-un saculet.Mergi la doctor daca durerea persista.
Bafta!

| moldoveancacrazy a răspuns:

Nu fa nimic fara doctor. Nu lua nici un spray de capul tau, nici o pastila.