| MrWrestleMania a întrebat:

Am o problema cu stomacul. Mereu ma durea la scoala, aveam gaze multe, dimineata ma durea extraordinar de rau cand mancam... m-am dus la medic, am facut analizele. Fara viermi, fara nimic rau... Mi-a dat niste medicamente pentru refacerea florei intestitale si pentru gaze, dar am ramas inca sensibil. Fac mereu toxi infectii alimentare, enterocolite si indigestii.
Acum doua saptamani am facut un fel de enterocolita, sau ce a fost, toxi infectie cred ca de la o eugienie (ca am mai facut o data de la eugenie cand eram foarte mic); simptome: dureri insuportabile de burta, febra, fara putere in corp, fara diaree, mai mult constipat si senzatie de voma. M-am dus la medic, mi-a dat tratament, regim, am scapat.
Alaltaieri am vrut si eu sa iau ceva dulce sa mananc ca imi era pofta; am luat un Twix si Fanta, si ieri am baut un Pepsi si o Cola. Si azi ma doare burta si ma simt aproape la fel cum m-am simtit acum doua saptamani. Dar fara febra. inca. Nu stiu...
SI vroiam sa va aud si voua parerea. Ce naiba ar putea sa aiba stomacul meu? E pur si simplu sensibil si nu ar trebui sa mai mananc si sa beau nimic din comert sau e ceva ce la analize nu sa descoperit: ulcer, sau altceva?

Astept pareri...Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ulcerul se vede la ecograf.
Consultă un medic gastroenterolog!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut si analiza pentru Helicobacter Pilori?

| MrWrestleMania explică:

Am inteles. Va multumesc mult. E clar ca trebuie sa scot sucurile acidulate si dulciurile din comert din alimetatie.

| MrWrestleMania explică:

Am inteles. Va multumesc tuturor! Va trebui sa scot sucurile acidulate si dulciurile din alimentatie. Si banuiesc ca nici prajeli prea multe nu ar trebui sa mananc: oua prajite, cartofi prajiti, etc... Multumesc inca o data!

| mixxjim a răspuns:

Mai are cineva din familie simptome asemanatoare?

| MrWrestleMania explică (pentru mixxjim):

Nu... absolut nimeni.

| mixxjim a răspuns (pentru MrWrestleMania):

Te-am intrebat pentru ca la Helicobacter Pilori ma gandeam si eu, asta se ia in general.
"Atunci când se însoţeşte de manifestări clinice pacienţii prezintă în mod obişnuit o simptomatologie de tip dispeptic cu: disconfort abdominal, dureri abdominale, greaţă, arsuri, regurgitaţii, senzaţie de plenitudine după mese." http://www.synevo.ro/profil-infectie-cu-helicobacter-pylori/

| nico097 a răspuns:

Buna.Ploblema asta la mine este de 6 ani la mine se umfla de parca asi fi gravida si am fost la medic si a zis ca am gastrita mm am luat tratament dar la fel fac la sucuri acidulate am renuntat la toate, mananc ciocolata doar amaruie nu o suport pe cea dulce.Stii stomacul este o minge daca nu ii place ceva da sa explodeze, durerile sunt si de la alimentele care le mancam ca daca stam sa ne gandim in ziua de azi nimic nu mai este natural.Eu iau dimineata pe stomacul gol o lingurita de ulei de masline extra virgin si o lingurita de miere apoi mananc micul dejun vad ca la mine nu au mai aparut dureri dar tot am stomacul umflat si sunt slaba, multumesc lui Dumnezeu ca am mai pus ceva pe mine am avut 35 kg si acum am ajuns si eu la un 42 amarat.Multa sanatate.

| diamantany a răspuns:

Buna si eu am avut cu stomacu acu 3 ani, tare ma durea nu puteam sa ma indrept de durere m-am dus la medic si mi-a prescris dicarbocalm doar si sa mananc activia bifidus cu cereale si banane si doar mancare gatita si fara bauturi gazoase mai ales fara cola ca iti face ulcer daca crezi ca poti sa ti regimu ista 2 saptamani nu o sa mai ai probleme cu stomacu un timp foarte bun eu de atunci nu am mai avut. Sper ca te am putut ajuta si sper sa te faci bine.

| NitroX a răspuns:

Pai si eu sunt putin sensibil la stomac cand e vorba de sucuri ( majoritatea sucurilor sunt chimicale ) deci dupa parerea mea e normal sa ai probleme de la ele. Deci cum spuneam si eu sunt sensibil la stomac am facut toate analizele inclusiv sonda si nu am nimic pur si simplu am un stomac sensibil. Cred ca la fel esti si tu, ai un stomac mai sensibil (oricum este un lucru bun, mananc mai sanatos si ma simt mai bine, o sa vezi ca o sa te simti mult mai bine cand o sa incepi sa mananci mai sanatos ) Bafta si multa sanatate
p.s. sper ca te-am ajutat

| MrWrestleMania explică (pentru NitroX):

Am inteles. Chestia e ca sunt si foarte slab. Mi se vad coastele, si totusi am 52 de kile. Dar in partea de sus sunt foarte slab, exceptia picioarelor. Si vreau sa pun pe mine cat sa nu se mai vada oasele, dar daca mananc numai sanatos o sa raman asa, sau chiar o sa slabesc mai mult.

| NitroX a răspuns (pentru MrWrestleMania):

Nu e chiar asa iti pot da un plan alimentar cu care sigur vei lua in greutate! dar prima dara ar trebui sa imi spui cam l ce alimente sau bauturi iti provoaca senzatii de disconfort (te fac sa te simti rau)

p.s este un plan sanatos bazat pe carne de vita, carne de pui, fructe si legume