| Ramo137 a întrebat:

Ma doare stomacul de cateva saptamani desi mananc..Simt ca e de la stres. Mi-e frica de ulcer. Va rog, stiti ce as putea face? In afara sa merg la doctor.
Am dureri insuportabile cateodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xalion a răspuns:

Du-te la medicul de familie, spune-i situatia si spune-i sa iti dea ceva pe moment ca sa iti calmeze stomacul. Spune-i sa iti de-a si un bilet de trimitere sa iti faci analize pentru helicobacter din scaun (este cea mai buna metoda) pentru ca eu cred ca asta. Eu am avut Helicobacter- o bacterie care patrunde in mucoasa gastrica, lasand acidul gastric sa intre acolo, creind dureri insuportabile. In timp, duce la ulcere nerepetate si in ultimul caz, dupa multi ani de netratare la cancer. Ideea e ca, eu am luat antibiotice, 3 tipuri intr-o saptamana iar simptomele au disparut, treptat bineinteles. Inca mai simt dureri. uneori. Ideea e ca, i-ati adio de la prajeli excesive, fast food...da-i o perioada cu paine prajita si unt, apa multa si chiar daca doare, mananca incetul cu incetul. Nu te stresa, sa iti faci numai rau. Ai rabdare.

| Ramo137 explică (pentru Xalion):

Multumesc pentru raspuns. Faza e ca nu am cnsas, cum am mai raspuns prin comentarii... platesc orice fac la doctor f scump si nu imi permit.

| Xalion a răspuns (pentru Ramo137):

Mhm, ce-i drept analiza este scumputa asa...dar totusi, cand ai putin timp si banii necesari, incearca.Si eu am fost la n medici si mi-au zis ca ma prostesc, ca am fite, dupa care sa fac analize si sa vad ca am chestia asta. Nu avea incredere tot timpul in medici, unii nu-si fac meseria asa cum trebuie. Ai incredere in intuitia ta iar, daca ea iti spune ca sigur ai ceva, atunci fa investigatii. Banii ii mai faci, dar sanatatea mai greu o recuperezi.

| Xalion a răspuns (pentru Ramo137):

Ah..si ca si "calmant" pentru stomac incearca ceaiul de menta. Cum spuneam, paine prajita cu unt, supe, legume si fructe dar, nu citrice. Incearca sa mananci alimente ce nu cresc aciditatea. Baftaa

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi si vorbesti cu popa, dupa care cu o ghicitoare, iar daca situatia nu se amelioreaza sau se agraveaza, atunci iti cumperi loc in cimitir.
La medic sa nu mergi, fiindca ai sanse mari sa te vindeci de dureri! tongue

| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Imi pare rau ca ai asemenea probleme! sad Eu zic sa mergi la farmacie si sa intrebi ce ai putea lua. Eu, de exemplu, iau Controloc(dimineata, pe stomacul gol), Ranitidina(dupa mancare), sau Omeprazol. Dar eu zic ca, daca nu te ajuta, sa mergi la medic, caci nu e de joaca cu asa ceva. Doamne fereste, poti sa faci ulcer perforat daca nu te tratezi asa cum trebuie. Asa ca te rog sa ai mare grija de tine! A...si incearca sa nu te mai stresezi. Roaga-te mult la Dumnezeu, caci El ne rezolva orice problema, crede-ma! Te pup si iti doresc multa sanatate si un weekend minunat! kiss pa, pa!

| Ramo137 explică (pentru emy):

Multumesc frumos pentru raspuns! :* Insa sunt ateu, la mine nu merge cu Dumnezeu. Am si depresii de 7 ani. la doctor, ei bine, nu am cnsas si ma costa ogramada bani fiecare cinsult..am tot aruncat bani lunile astea la doctori sa ii aud ca ''nu ai nimic'' sau ''nu stim..nu e sigur, te trimitem si acolo si dincolo'' desi bataie de joc..si de bani. Iti multumesc inc-o data, multa sanatate si tie! :*

| Adry05 a răspuns:

Parca te mananca doctorul ala. Treaba ta atunci, stai acasa si indura durerile

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ce raspuns te astepti sa primesti? Sa folosesti un ingredient secret si gata, nu mai ai nimic niciodata? Nu...
Daca iti e frica de ulcer, el se trateaza in spital, nu asa ar fi normal?
Oricum, nu e asta. Daca aveai asa ceva acum erai in spital. E si normal sa spui ca nu vrei sa raspundem cu mersul la doctor (si nu am raspuns cu asta).

Te doare stomacul de la alimentatie, efort, perioada, si inca cateva lucruri (stres niciodata - numai capul te doare de la stres).
Deci, ai putea sa mananci o supa calda din cand in cand si sa urmaresti rezultatele.
Multa sanatate!

| Ramo137 explică (pentru DoarBogdan):

Sanatate, multumesc!

| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic! Mai devreme sau mai tarziu, dacă ești bolnavă, tot acolo mergi. Mai bine te consulta un gastroenteriolog decat sa ajungi de urgență pe masa de operație. Sunt cazuri care nici acolo nu mai ajung. Nu te speria! Nu e grav ce Ai, însă trebuie tratat orice ar fi, pentru sănătatea ta.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai daca nu te duci la doctor, s-ar putea sa te duci la cimitir, ca vrei ca nu vrei.Du-te prietene la doctor si nu mai sta asa, mai bine te duci acum decat sa te duci sa-ti puna ca mai iti da 3 luni.Reflux gastroesofagian, ulcer, vreo tumora...cine dracu stie ce o fi.

| qieiqpalz a răspuns:

Mergi macar la medicul de familie...

| seularts a răspuns:

Pot fi mai multe cauze pentru durerile de stomac. Desi ulcerul si gastrita e cea mai generala, e mai bine sa mergi la un doctor sa te asiguri!

| Cristine9595 a răspuns:

Poti sa iti faci niste analize, si in cazul in care ai Helicobacter o sa iti dea tratament, dar pana ajungi la medic ia pastile de Omez sau Controloc (depinde de ce iti da la farmacie)

| venivarainanoastratara a răspuns:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament. big grin. Şi mda, ar fi indicat să mergi la doctor!