| AndreeaIoanaBianca a întrebat:

Buna, am o problema in care sper sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Cred ca am infectie vaginala sau urinara nici nu stiu exact, am tinut vreo 3 tratemte de la farmacie si unul de la medicul de familie cu doua tipuri de antibiotic si o crema tot antibiotica insa dupa ce am terminat tratamentul inca simt mancarimi in zona intima si mai rar usturimi la utinare. Inainte de acest tratament aveam mancarimi si usturimi foarte mari. Plus ca simt usturimi in timpul actului sexual dar nu mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentul trebuie facut corect si repetat mai mute transe, pana la vindecare completa.
Pe toata perioada tratamentului, sexul este INTERZIS pentru ca te re-contaminezi.
Barbatul trebuie sa fac si el tratament, pana la vindecarea completa.

| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentele luate dupa ureche din farmacie NU ajuta la nimic, pentru ca farmacista nu stie ce boli BTS ai luat tu si nu-ti poate da tratamentul corect.
Mergi al ginecolog sa-ti faca test papa-nicolau (al secretiei vaginale) sa vada ce BTS ai, ca sa primesti tratament complet si corect pentru infectia/boala pe care o ai, atat pentru tine scat si pentru partnerul de sex.
Tratamentul se face concomitent de ambii partneri si se repeta testul dupa ce se termina tratamentul, ca sa vezi daca mai esti pozitiva sau nu.
Pana nu se primeste rezultatul analizelor, ca sa arate clar ca este NEGTIV, nu se reincepe sexul.

| relian a răspuns:

Cind ai infectie urinara sau de care o mai fi, trebuie sa mergi la un medic, de regula la unu specialist nu de familie, ala iti da un tratament.
Daca nu-ti trece, atunci trebuie sa iei proba de urina, se trimite la laborator, se vede exact ce bacterie este, apoi se ia un antibiotic special pentru acea bacterie.
Sau cum e cazul la tine, inca simti ca ceva nu este in regula.Te duci si faci iar un test de urina, sa se vada daca a trecut sau inca nu.

Asa trebuie sa faci, nu trebuie sa te lasi in ce spun doctorii, eu asa consider ca ar trebuie sa se procedeze, sa ai siguranta ca infectia a trecut.
Asa ca mergi si fa iar macar un test simplu de urina si vezi ce spun aia, daca zic ca ai infectie, atunci nu mai lua antibioticu ce ai mai luat, spune aluia, doctorului, invatal tu daca el nu-i capabil laughing deci ii spui ca vrei sa trimita proba de urina la laborator sa se vada exact ce bacterie este, apoi eu sa iti dea un antibiotic special pentru acea bacterie.

Dar spune-i asta asa direct in fata, spune-i la ce pompieri a facut scoala de medicina laughing

Cum este posbil sa ai deja facute 3 tratamenmte si inca sa nu treaca? Aia is cum am zis pompieri, nu-s doctori, ca de erau ar fi procedat asa cum am aratat eu mai sus.

Deci barbatii cand au infectie merg la urolg, femeile la ginecolog, nu te duci la un pirlit de doctor de familie, care nici nu stie macar in ce tara traieste laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Https://www.doc.ro/totul-despre-menopauza/durerea-contact-sexual-boli
Din ce scrie aici, nu e nici una și nici alta.
Cum scria persoana de mai sus, un consult la ginecolog ar fi cel mai sfânt!

| danimarinescu a răspuns:

O consultație la ginecolog este cea mai bună recomandare. Nu este de joacă, cu cât lași mai mult cu atât poate fi mai grav. Cât mai curând posibil. Multă sănătate.

| MariaJust a răspuns:

În situația descrisă, este recomandat să consulți un medic specialist în ginecologie sau urologie pentru o evaluare și diagnostic adecvat. Simptomele pe care le-ai menționat, cum ar fi mancarimi în zona intimă, usturimi la urinare și disconfort în timpul actului sexual, pot fi asociate cu diverse infecții vaginale sau urinare, dar și cu alte afecțiuni ale sistemului urogenital.

Doar in scop informational poti citi aici https://justlove.ro/forum/educatie-sexuala/durere-sex-pareri-tratament/ dar nu inlocui asta cu un consult medical.

Este important să eviți automedicația și să urmezi cu strictețe indicațiile medicului. Tratamentele inadecvate pot agrava starea de sănătate și pot duce la rezistență la antibiotice.

Medicul va putea prescrie teste suplimentare, dacă este necesar, pentru a determina cauza exactă a simptomelor tale și va recomanda tratamentul potrivit pentru a remedia problema. Menținerea unei igiene adecvate și evitarea produselor iritante în zona intimă pot fi măsuri complementare, dar consultul medical rămâne esențial în rezolvarea situației tale de sănătate.