| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
am o problema..mama mea nu vrea sa mearga la doctor nu stiu ce sa-i fac s-o conving sa mearga.
o ia cateodata dureri de inima si o doare in piept si incepe sa planga de durere si toate asta o iau dintr-o data. ce poate fii?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Trebuie neaparat sa mearga la medic, sa faca un EKG

| 0rlando a răspuns:

Când mai are acea durere, să meargă la spital. Acolo i se vor face gratuit toate investigațiile necesare.

| Azµre a răspuns:

Inima ce altceva. Să meargă la cardiologie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Cu siguranţă are probleme cu inima, trebuie să meargă la doctor, să nu stea aşa.
Să meargă la cardiolog.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Roag-o sa faca asta pentru tine! spune-i ca ai nevoie de ea, ca o iubesti si ca esti foarte ingrijorata din cauza ei! poate nu e nimic grav, dar trebuie sa mearga la un control, macar la medicul de familie! multa sanatate ii doresc mamei tale happy

| anonim_4396 explică (pentru Bluebutterfly80):

Da stiu...dar e un pic si probema cu banii cum ea nu mai lucreaza si nu se intelege cu tatii..si na..macar aici pot sa mai primesc cate un sfat happy

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, te inteleg! dar daca spre exemplu cand o iau durerile ar chema ambulanta, ar fi luata la spital si i s-ar face cateva analize si n-ar trebui sa plateasca nimic! macar i-ar lua tensiunea si i-ar face un ekg, care masoara bataile inimii, daca sunt regulate sau nu! si in cateva ore s-ar intoarce acasa!
bea cafea? fumeaza? e stresata? pentru ca si astea sunt cauze ale durerilor de inima, nu neaparat ceva grav!
eventual cand simte ca o iau durerile, sa stea linistita in pat si sa bea o cescuta de apa rece in care dizolva doua lingurite de zahar! happy

| anonim_4396 explică (pentru Bluebutterfly80):

Nu fumeaza nu bea nici alcool nici cafea dar e foarte stresata din cauza tatalui si a banilor straight face mrs de sfat oricum o s-o conving eu pana la urma n-are cum sa ramana asa

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, inseamna ca totul este pe fond de stres si suparare! trebuie sa mearga la medic si o sa fie bine, o sa vezi happy

| Pinocchio a răspuns:

Probabil are probleme cu inima, spune-i mamei tale ca medicul doar un om viu poate trata, poate asa o vei convinge.

| BogdanLuca a răspuns:

Poate fi angina pectorala!
Aceasta angina pectorala poate indica o problema a inimii. Ar fi buna o electrocardiograma sau alte analize pentru a elimina riscul unui infarct, stop cardiac sau cine stie ce afectiune!