| Diiana232997 a întrebat:

am o problema:noaptea in timpul somnului scrasnesc din dinti, am 13 ani si de mica in fiecare noapte scrasnesc din dinti, ce pot sa fac sa nu mai scrasnesc din dinti, exista vreun tratament? Pentru ca deja imi este si rusine cand ma duc sa dorm la cineva sau cand doarme cineva la mine sa-mi spuna dimineata ca nu a putut sa doarma de scrasnitul meu din dinti. Familia mea s-a obisnuit dar ceilalti nu. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Sti ce o sa se intample o sati puna o proteza de cauciu noaptea ca sa scrannesti din dinti

| gogusamsung a răspuns:

Mestecă excesiv de multă gumă. Te vor durea articulațiile maxilarului și nu vei mai fi tentat să îl miști. Sau încearcă o apărătoare ca cele pe care le folosesc boxerii

| Anileda a răspuns:

Dupa ce te speli pe dinti foloseste o apa de gura.
Du-te la stomatolog.

| Diiana232997 explică:

Viviana eu m-as controla dar nu pot, eu nici macar nu stiu cum se aude acel sunet.niciodata nu l-am auzit, daca nu imi ziceau alte persoane eu nu stiam ca noaptea scrasnesc din dinti.Si nu-mi dau seama cum fac nici cum.sad

| ZapPy a răspuns:

Uita-te aici pentru mai multe detalii. http://www.parinti.com/Bruxismulscrasnireadintilor-articol-716.html

Daca nici asa, o simpla vizita la medicu de familie, poate ajuta :)
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut problema asta.In fiecare dimineata imi spunea soramea ca nu a putut dormi de mine sau toata casa se trezea si ma asculta pe mine... dar ciudat e ca a trecut de la sine.Chestia asta o faceam cand eram mai mica si au trecut de atunci vreo 7-8 ani de atunci...

| 09Viviana a răspuns:

Buna si eu am problema asta dar nu cand dorm ci ziua cand ma enervez sh te inteleg foarte bine. Eu ca nu e nici un tratament ci ca trebuie ca tu sa te contrilezi incearca sper ca ti-am fost de ajutor daca da fundita plsss

| Marius98 a răspuns:

Asta e o problema grava ai incercat la medic doctor dentist? Si eu am avut o problema la fel de grea
Noaptea vomitam intruna papa cand mama dus la camera de garda incearca si tu poate ai noroc. sper sa scapi de problema ta.imi pare rau ca nu stiu cum