| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am o problema si nu stiu din ce cauza ar putea fi.Am observat ca au inceput sa-mi apara pe picioare varice, dar am numai 17 ani nu mi se pare normal ca la aceasta varsta sa am varice.Am inteles ca se mostenesc si mama mea are, dar ei i-au aparut doar dupa varsta de 20 de ani.Ma dor picioarele de vreo 2-3 ani si doar acum au inceput sa imi apara varicele. S-ar putea sa-mi fi aparut mai devreme din cauza unor dereglari hormonale? Mentionez ca am si vergeturi pe solduri si mai jos pe picioare.In toti acesti ani credeam ca picioarele ma dor din cauza vergeturilor, dar acum mi-am dat seama ca varicele sunt cauza acestor dureri.Si inca ceva. ce as putea face sa stopez aparitia lor? Pentru ca am numai 17 ani si sunt foarte ingrijorata nu vreau sa ajung ca la varsta de 25 de ani sa nu mai pot sa port fusta.Acum iau Varixinal tablete si ma dau si cu gel, dar nu prea observ ameliorari, picioarele tot ma dor.
Am o rugaminte(sper sa nu se supere nimeni)daca se poate sa raspunda numai cei care stiu exact raspunsul, nu va dati numai cu parerea pentru ca atunci o sa fiu si mai confuza.
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate nu faci suficient efort fizic si asta face ca varicele sa-ti apara mai repede decat mamei tale (de la care ai mostenit predispozitia). Mergi minim doua ore pe zi in pas vioi, sau alearga 45 de minute pe zi. Alaturi de tratament, vei observa imbunatatiri in timp foarte scurt: 5-6 luni, daca te tii zilnic de program.

Abh
| Abh a răspuns:

Exista persoane care se nasc cu un defect de inchidere a valvelor vaselor sangvine si apare boala varicoasa chiar din copilarie. Adreseaza-te unui chirurg, el iti va da un tratament complex, pe langa masurile de gimnastica medicala si de postura pe care trebuie sa le respecti toata viata.

| Zenithf a răspuns:

NU face baie calda, de fapt ar fi bine ca, in mod regulat, sa faci bai reci la picioare, de 2. 3 ori pe saptamana, mergi jos cat de mult, sa faci 3-5 km zilnic. Statul in picioare sau pe scaun este rau pentru tine. Cand este nevoie sa stai asa fa exercitii pentru picioare din cand in cand, intinde-ti picioarele pe sub banca, genoflexiuni s. a. Cand stai intinsa reazama-ti picioarele pe ceva mai inalt decat patul, pe perete sau pe spatarul unui scaun, astfel inact sa ai picioarele intinse si calcaiul sa fie la un nivel cu ~juma de metru mai sus ca bazinul.

| sylvie a răspuns:

Nu vreau sa repet ce s-a mai scris deja, ci doar sa adaug faptul ca nu trebuie sa te apuci de fumat pentru ca iti vei ingrosa si mai mult sangele, deci circulatia ta periferica va fi si mai blocata.