| Fatayou a întrebat:

Desi am 14 ani,de cand am intrat in acea perioada am inceput sa cresc si sa ma ingras haotic,iar odata cu asta,un pic mai incolo au inceput sa-mi apara vergeturi,mai intai pe spate,apoi au aparut si un pic pe burta, iar pe mine treaba asta ma inspaimanta.Ce as putea sa fac in privinta asta? Care-i cauza ca de la o varsta frageda sa am probleme asa grave? Va rog un raspuns urgent pentru ca mi-e frica sa nu se accentueze mai tare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Te dezvolti iar cum te dezvolti depinde si de parintele cu care semeni.Vergeturile apar cand ai o anumita greutate si te ingrasi brusc atunci pielea ti se intinde si creapa nu ai nici o boala si mie mi-au aparut vergeturi la varsta frageda cand am inceput sa ma dezvolt.Doar daca mergi la medic dar nu stiu cate se pot face in privinta asta trebuie destul de multi bani

| Inela a răspuns:

Salut!
In perioada pubertatii este total ok sa ai perioade de genul, cand organismul suporta schimbari hormonale, asa ca este normal sa observi anumite schimbari in greutate (eu am slabit mult pe la varsta aceasta, fiindca am crescut brusc in inaltime). Asa este perioada respectiva. Cat despre vergeturi, ele nu apar doar la femeile insarcinate, asa cum s-a mentionat mai jos. Vergeturile apar cand corpul trece prin schimbari mai bruste in greutate, iar pubertatea este si ea un factor care le provoaca, de aceea nu iti fa griji, fiindca este normal. Incearca sa mentii o alimentatie sanatoasa si echilibrata si sa fii cat mai activa, la fel sa te hidratezi, consumand minim 1, 5 litri de apa zilnic (mai ales acum ca este vara).
Mai multe la acest subiect poti afla aici: http://www.vergeturi.ro/cauzele_aparitie_vergeturilor.html#
Bafta! :)

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns:

Primele doua "simptome" sunt normale pentru aceasta varsta insa pentru "vergeturi" este o problema, de obicei vergeturile apar de la pielea intinsa in timpul sarcinii sau din cauza unei bolii deci mai bine te duci la un Medic Specializat nu cred ca poti rezolva asta cu "leacuri babesti" daca ma intelegi, deci ar trebui sa te adresezi unui personal medical specializat pentru diagnosticare si tratament...

| MariaMmc a răspuns:

Nu sunt ptobleme grave nu te mai speria,cred ca ar fi bine sa o intrebi pe mama ta pentru ca si ea a trecu prin astea sau pot sa iti spun si eu ca am avut varsta ta,iar aceste lucruri mi s-au intamplat si mie.
Vergeturile ti-au aparut din cauza ca nu te poti controla si odata te ingrasi si dupa slabesti dintr-o data.
Nu stiu cum poti scapa de ele,ca si eu am, dar tu esti la inceput si ai putea incerca sa te duci la sala, sau sa alergi.
Deci ar fi bine sa iti controlezi greutatea si sa ramai la normal.
Asa ca sfatul meu e sa nu te mai stresezi, nu e o varsta frageda e o varsta in care orice se poate intampla, e o schimbare a corpului tau.

| Anna11111 a răspuns:

Şi eu am 14 ani şi aceeaşi problema dermatologică. Am fost la un doctor specializat în boli de piele şi mi-a recomandat o cremă de la ivatherm la 83 lei (se găseşte şi la sensbi blue), am dat o lună cu ea, nu s-a văzut o îmbunătăţire şi am fost la control după 30 zile. După am luat o cremă la 18 lei pe care o adiministrez pe locul cu probleme şi nici acum nu văd o îmbunătăţire. În cele din urmă doctorul a spus ca aceste vergeturi nu prea trec, decât dacă faci o operaţie cu laser ca să nu mai fie aşa vizibile, dar din păcate această operaţie este foarte costisitoare.