| LeeJiEun a întrebat:

Am o rana la picior si astăzi ar trebui sa merg la doctor sa scoată firele, pentru ca am fost cusuta dar as vrea sa le scot eu singura. Se poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da.le tai cu forfecuta, le scoti cu penseta, apoi speli cu rivanol.

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu se poate! Doctorul (sau asistenta) trebuie sa le scoata. Nu e chiar asa usor, e si putin dureros, deci mai bine, NU! Mai ales ca nu stii daca e totul in regula si piciorul tau e apt (vindecat) pentru a scoate atele.

| Teardrop a răspuns:

Sigur. Apoi urmează infecţia, şi, eventual, o operaţie.

| Omulcarearenevoiederaspunsuri a răspuns:

Mergi la doctor fiindca inainte de extragerea firelor doctorul verifica daca exista anumite cheaguri de sange langa cusaturi iar in momentul in care scoti firele sangele ramane acolo. Daca le scoti singura nu stii daca exista acele cheaguri si acestea pot compromite intreaga lucrare happy

| AndreeLolla a răspuns:

Nu, nu esti in masura

| darckpetry123 a răspuns:

Mai bine mergi la doctor. decat sa patesti iar ceva.

| andre3eeyyiyiyi a răspuns:

Mai bine mergi la doctor.