| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a întrebat:

Am o urgenta foarte mare.De vreo 7 ani am adus cate o pisica si acum am una alba.Numai ca de cand sunt mica raman fara aer si ma panichez. Unii spun ca e astm altii ca e altceva va rog ajutati-ma crying si acum plang ca nu pot sa respir.Ce am?!crying P.S acum 1 sau 2 ani am cazut din copac cu spatele si am ramas nemiscata timp de un minut si scoteam sunete ciudate.Nu mai puteam respira.Si acum ma doare pieptul.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere situația din trecut privind căzătura din copac, ar fi trebui să fi mers de mult la medic.
Cât despre problema ta, încearcă să respiri calm și să te controlezi când rămâi fără aer (motivul panicii) - de asemenea, în ce condiții se mai declanșează situația? încăperi mici (claustrofobie), te sperie cineva sau agitație (atac de panică), la vederea anumitor culori sau intensitate a luminii, etc?

Pentru a te putea controla, ai nevoie de antrenament psihic și un lucru care să te ajute la concentrare; eu folosesc ca totem un inel antistres (scoate un scârțâit specific când îl învârt) ca metodă de control (visam tot felul de bazaconii, nu-ți mai dai seama ce e real, etc)

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ explică (pentru anonim_4396):

Nu. pur si simplu vreau sa trag aer in piept si nu reusesc si ma panichez I don't want to see

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce nu ai făcut o radiografie?
Poate ai atac de panică!
Pa, pa.

| SabinaRsT a răspuns:

Trebuie sa mergi URGENT la medic, ar putea fi ceva serios, nu o lua in gluma! Multa sanatate!