| EduardTPU a întrebat:

Am observat de curand ceva neobisnuit la catelul meu.Mai exact are la ochiul drept la pleoapa a treia un "saculet" roz sau ceva ce i-a crescut sau i s-a inflamat in zona aceea. Eu l-am diagnosticat ca avand conjunctivita foliculara. Insa nu sunt medic veterinar si nici nu am vreun fel de experienta in acest domeniu, deci diagnosticul nu este unul sigur 100%,de aceea v-am cerut si voua parerea (ca amatori sau poate chiar studenti veterinari sau chiar veterinari,cine stie ce utilizatori sunt pe site). Daca diagnosticul este chiar asta,eu m-am informat foarte putin despre tratament si nu m-am lamurit pe deplin,mai exact: pentru astfel de boala se recomanda cauterizarea foliculilor limfatici cu o solutie de azotat de argint 2%, cum as putea sa o aplic in acea zona extrem de sensibila,fiind zona ochiului? Ce alt tratament imi recomandati? (pentru acest diagnostic sau pentru altul pe care dumneavoastra il puneti).
P.S. V-am atasat un link cu o imagine pentru a va face o idee mai buna.
http://imageshack.us/photo/my-images/3/fotografie0156.jp g/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AndreeaIonela29 a răspuns:

Mai bine iti recomand sa te duci la medicul veterinar si sa il consulti pentru ca dumnealui stie bine...cum scrie si la regulamentul TPU nu ai voie sa pui despre asa ceva...*ti scriu regulamentul:Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.