| Deea_Andreea_1992_PlVv a întrebat:

.am probleme cu greutatea..am 1,73 inaltime si 75 kg. uneori ma infometez si uneori as vrea sa ma inbolnavesc ca sa slabesc...nu reusesc sa gasesc un regim alimentar bun...mentionez ca de 4 ani am lupus eritematos sistemic..acum sunt inca in tratament cu predinson....va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, sau cu niste regimuri sa pot sa slabesc.Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielCD a răspuns:

Orice dieta se recomanda in functie de metabolismul fiecaruia; adica ce merge la unul nu merge si la celalalt; deci consulta un medic de specialitate; si nu mai pleca urechea la amatori de genul " stiu pe cineva care..." sau " una a slabit cu...". Risti mai multe adoptand leacuri babesti!

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Cred ca cel mai eficient ar fi sa mergi la un doctor nutritionist astfel incat acela sa iti dea o schema de slabit si poate si o serie de analize.

Este foarte probabil ca diversele metode de slabit sa nu functioneze in cazul tau, ori din cauza acelui tratament, ori din cauza modului in care le pui in aplicare, ori din cauza lipsei de consecventa in continuarea regimului.

Ca un regim sa functioneze va trebui sa iti schimb modul in care mananci cu totul si definitiv. Adica si dupa regim.

De aceea ti-as recomanda medicul nutritionist si sa nu asculti diverse metode de slabit care de care mai ciudate: sa mananci vata, sa mananci 3 zile un cartof si sa bei apa, etc.

In general, aproape majoritatea regimurilor de slabit sunt hipocalorice. Dar poate in cazul tau nu functioneaza.

Asa ca mergi la un doctor nutritionist si rezolva problema asta odata pentru totdeauna.

Alternativa ar fi sa incerci diverse tipuri de regimuri care ar putea sa nu aiba efect iar stima de sine o sa aiba foarte mult de suferit.

Trateaza greutatea ca pe o boala. Iti trebuie cateva luni sa o vindeci focuseaza-te impreuna cu medicul nutritionist pe ea si rezolv-o... ca sa te bucuri de viata si nu de complexe.

| Deea_Andreea_1992_PlVv explică:

Va Multumesc frumos pentru sfaturi happy