| User2004 a întrebat:

Am purtat aparat dentar 2 ani si jumatate, iar ieri l-am dat jos. Mi-a dat o gutiera pe care mi-a spus la incep sa o port tot timpul, inafara de cand o mananc si cand ma spal pe dinti. Iar dupa un timp sa o port doar noaptea. Dar nu mi-a spus cam cat timp trebuie sa o port. Asi vrea sa stiu, poate unii dintre voi ati avut si stiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Am si eu aparat si in septembrie il dau jos. Am avut prieteni care au avut si gutiera trebuie sa o poarte pe viata.

| PeFuga a răspuns:

Depinde de la caz la caz. Peste 2-3 luni mergi la control la ortodont si întrebi atunci eventual. Medicul o sa iti spuna cand poti sa o porti doar noaptea. Deocamdată nu te grăbi sa scapi de ea. Stiu cazuri in care au fugit dintii la loc pentru ca a fost ignoraa saraca gutiera.

| User2004 explică:

Poate au avut ceva mai grav. Mie mi-a spus ca o sa scap de ea. Dar nu stiu cand. Ma voi duce peste cateva luni la ortodont (dentistul de aparat)

| User2004 explică:

Deocamdata m-am acomodat cu ea, ma voi duce peste cateva luni sa vad ce spune. Multumesc mult amandurora pentru sfaturi.