| anastasiiiiiiiaaaa a întrebat:

Azi am fost la dentist deoarece am dantura cu probleme si imi trebuie aparat dentar si am aflat ca nu se poate sa imi puna decat aparat dentar fixsadsad o sa fie oribilcrying. As vrea sa stiu daca te poti spala e dinti atunci cand il porti deoarece este fix si ce nu as avea voie sa mananc atunci cand il port? voi aveti aparat dentar? cum este?:-s

Răspuns Câştigător
| Raluca_5813 a răspuns:

Buna! Si eu am aparat dentar si pur si simplu IL IUBESC!:X
Nu este acel aparat care ti-l imaginezi tu...Este alb: http://www.google.ro/......tp?/imgres
Costa ceva mai mult decat cel normal ( http://www.google.ro/......tp?/imgres ), dar este mai estetic :D
In legatura cu spalatul pe dinti nu te incomodeaza absolut deloc.
In primele 2-3 zile te doare ingrozitor, dar dupa simti doar o mica presiune pe dinti, dar nu te deranjeaza absolut deloc! Eu sunt ft incantata de el si il port chiar cu placere si fara niciun complex! Ar trebui sa faci si tu la fel.Gandeste-te la rezultat!=p~
Nu poti manca alimente tari,bomboane,acadele, dropsuri, iar marul nu il poti musca...il poti manca doar taiat bucatele mici.Nu poti rupe carnea direct de pe os cu dintii,nu poti manca porumbul de pe cotor,guma de mestecat (teoretic) se lipeste de aparat, dar eu cel putin mananc fara nicio treaba si nu s-a lipit niciodata, deci relax din privinta aceasta.Medicul ortodont iti va da o foaie pe care scrie ce poti sa faci si ce nu.
Vei merge sa ti-l stranga odata la 3 saptamani.Te dor dintii in ziua aceea cateva ore, iar dupa totul revine la normal! Linisteste-te! E totul sub control.Mai ales dintii tai.Gandeste-te ce zambet vei avea dupa aceea.:X

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Te poti spala pe dinti normal, nu are nici-o influenta asupra aparatului.
In privinta mancarii, stiam ca se evita alimentele dure, care il pot deplasa. Nu am un astfel de aparat, are nepotica mea de 12 ani.