| anonim_4396 a întrebat:

Am revenit cu o nouă problema, ca de obicei. Azi am observat ca la ambele picioare mai jos de genunchi am niște vene subtirele roșiisad cred ca de alea varicoase, dar eu nu stau mult în picioare, am vazut ca așa are și mama mea, dar ea sta mult în picioare, nu ca mine crying Ce sunt venele astea? Mi-e frică să nu se extindă.
Acum ma dor picioarele în locul în care am venisoarele, ma dor așa și parca imi amortesc crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca sunt rosii pot fi capilare sparte, venectazii se numesc sau in termen popular panza de paianjenwinking

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Da, sunt roșii. De la ce apar astea?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot fi ereditare, statul timp indelungat in picioare mai poate fi o cauza, imbracamintea f stransa, pana si constipatia le poate favoriza.
Continua sa faci miscare si eventual seara tine picioarele ridicate pe o perna sau ceva cat timp stai intins in pat pentru a asigura o buna circulatie periferica.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Multumesc, nu port îmbrăcăminte strâmtă, eu port pantaloni largi și în perioada asta și pantaloni scurti

| anonima188888 a răspuns:

Sunt niste mici venisoare sparte nu te ingrijora, si eu am cateva, e de la crestere. am vazut ca si tu ai ipohondire ca si mine, deci te inteleg perfect. Eu zic sa te bucuri ca nu prezinti simptome de covid 19 ca mine happy incearca sa nu te mai gandesti la chestii neadevărate (cum era faza cu sarcina pe care am văzut-o la intrebarile tale)

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

( eu cred ca varicele astea sunt de la sarcina crying de asta m-am speriat așa tare
Și crezi ca ai covid? broken heart
Mda. Cred ca sufăr de ipohindrie, sunt așa roșii (venisoarele) sper sa fie ceva normal.

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Dar prezint alte simptome: grețuri matinale, arsuri în gât, am par pe burta crying și nu aveam, picioare parca umflate, și maini, dureri de gingii, dureri de cap frecvente, dureri de spate, dureri de san, acnee, mărirea sanilor etc. Și toate simptomele au apărut din 18 Martie sad cum să nu cred ca sunt gravidă?

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu ai facut sex nu ai cum.

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am o senzatie ca de inecatura in piept dar nu tusesc dar ma face sa cred ca am covid ca cine știe cum am luat ca virusul asta se poate lua de oriunde chiar daca ai mascasad

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Dar simptomele astea ma înnebunesc la propriu, sunt stresata /speriata, plang aproape în fiecare zi.
Și urinez frecvent, și greață am avut cam o lună și ceva, de când cred ca am rămas(ca greață să fie în săptămâna 6 de sarcină) de pe 13 Februarie am ramas, și greaua nu mai avut din săptămâna 13 de când cred ca am rămas gravidă, și în săptămâna 13 dispar și gerurile la gravide, acum sunt în săptămâna 18, si scrie ca apar vene varicoase, și mi-e mi-au aparut azi, ca te doare spatele -ma doare, ma doare capul. crying de pe prosop sau din cadă nu se poate să fi rămas? Prin februarie de când cred ca am rămas gravidă am avut un vis erotic cu un manechin cu un dick și dimineata când m-am trezit ma durea în zona intimasad mi-e frică de toate semnele astea de sarcină

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

sad imi pare rau. Alte simptome nu ai? Febra... De astea

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am alte simptome din fericire

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Efectiv nu ai cum sa ramai gravida printr-un prosop sau prin cada, cine putea lasa sperma acolo? si asa daca tu nu ai avut contact intim propriu zis nu ai cum. Poate simptomele sunt cauzate de altceva, dar daca ai fi din februarie ar fi trebuit sa ai burta maricica deja, deci, înțeleg ca simptomele te sperie, dar NU ESTI GRAVIDA pentru ca esti virgina, iar faza cu visul e normala, te a durut acolo jos pentru ca te ai excitat, e normal.

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Eu cred ca sunt, am și burta mare și rotundă (adică înainte nu o aveam așa) dimineata o am mai plata și umflata deasupra buricului, și peste zi e umflata și dacă port un tricou se cunoaște super bine, eu fiind slabă și cu burta zici ca nasc acum. mda, ce coincidență cu simptomele și când apar în sarcina.ăăă, fratele său tata o putea lasa pe acolo. Și gesturile matinale atâta timp, arsuri în gât, și sani mariti. Astea imi confirmă cel mai bine, și burta crying
Am avut menstruație, dar de când cred ca am rămas gravidă e mai ciudată menstruația

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Ce bine happy

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat timp ai menstruație e clar ca esti in regula nu esti gravida. Mama, pai daca vezi burta mea seara zici ca am tripleti happy e normal ca seara sa fii balonata. Avand in vedere ca prin absurd ai fi in 4 luni daca in următoarele 2 luni nu se schimba nimic esti bine. Sa vezi ce o sa razi peste vreo 10-12 ani de aceasta întâmplarehappy Fii liniștita, inteleg cum e sa ai tot felul simptome, sa scapi de unele si sa dai de altele, simti ca ești blestemata. Asa pățesc si eu, o săptămână ma doare mana, urmatoarea imi simt genunchiul ciudat, acum simt ca am corona... Asa e la adolescență, anxietatea asta ne omoara sad

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Așa pățesc și eu, la fel ca tine, trece un simptom, apare altul, nu stau și eu liniștit într-o zi fara sa am ceva sad
Și așa ca burta mea e mai mare ca înainte, și sânii la fel. crying
Nu doar seara, dimineata de cum ma scol e puțin umflata, după 30 minute e mare și rotundă sad pai chiar cred sa sunt blestemată de 3 luni de zile, cred ca am și cancer la san, câncer de piele, diabet, guta, și sarcină (pe primul loc, ca de aici s început totul) acum ma doare degetul de la picior sad

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu cum e, mai ales ca acum e si pandemia asta, doctorii sunt mai greu de accesat

| anonima188888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum mai stresata ca acum cu COVID-19ul nu am mai fost pana acum, nu stiu cum sa ii zic mamei, caut momentul si nu il gasesc, nu stiu cum sa formulez, tu cum zici sa ii spun?

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

crying îi spui ce simptome ai, și îi spui ca, crezi ca ai covid.
Nici eu nu am fost mai stresata ca acum cu sarcina și toate bolile sad

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

crying da

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Acum ma dor picioarele unde am venisoarele crying

| Julia1188 a răspuns:

Sunt varice in devenire. Iti recomand unguent pe baza de castane sau sa mergi la o farmacie si farmacista iti poate recomanda un unguent eficient. Si eu am, dar le tin sub control cu aceste unguente.

| anonim_4396 explică (pentru Julia1188):

Și mai dispar cu unguente? Sau măcar sa nu mai fie așa vizibile.
Nu stiu de unde până unde sa am eu varice sad

| Julia1188 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se mai estompeaza in timp, dar important e ca le tine sub control si nu se maresc. happy Stai linistita ca nu e ceva grav.

| anonim_4396 explică (pentru Julia1188):

Bine, mulțumesc!winking
Acum nu sunt așa mari.