| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema. Am 14 ani si ador sa fac sport. De ceva zile am observat ca mi-au iesit in evidenta prea mult venele de pe picioare. Nu destul ca se vad, ci mai sunt si putin umflate. Imi este frica ca nu voi mai putea sa fac sport si ca voi avea mereu venele umflate ca si mama mea( si mama si bunica au astfel de vene, dar ele spun ca sunt asa de dupa ce au nascut si nu din adolescenta). Deci, cunoasteti ceva metode naturiste de a scapa de asa problema? Dar ceva medicamente/creme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Venele vizibile nu sunt o problema, depinde de organismul fiecaruia.
Eu am vene vizibile pe picior de la pubertate si asa a ramas.
Altii au pe maini.
Sportul face ca venele sa fie mai vizibile. Este si normal atunci cand se incordeaza muschii sa pompeze sangele mai repede.
Deci nu mai iti face griji degeaba, unii chiar vor sa obtina asa ceva happy

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Evolution):

"Unii" si nu "unele". Eu sunt fata si sunt cu culoarea pielii deschisa, iar asta face ca venele sa se inteleaga si pe maini, si pe picioare, si in jurul ochilor. Bine, in jurul ochilor nu sunt atat de pronuntate, dar sunt vizibile. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca pe picioare daca le palpez le pot simti forma, adica sunt mai iesite decat de obicei.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Venele viabile nu reprezintă o problema medicală. Esti norocos, bucura-te. Eu nici cu un strat de grasime cat mai mic n-am vene proeminente.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu e o problema, doar ca se vede urat. Venele mai largi iti sporesc activitatea sistemului circulator si scad riscul de atac de cord.

| YessWey a răspuns:

Salut, am avut si eu asa ceva dar asta e din cauza varstei, adica unii au asa ceva in jur de 14 ani.
Iar acum eu am 16 ani si nu se vad asa tare.

| Morpheu a răspuns:

Vai, ce frumos, aș vrea să-ți îmbrățișez picioarele.