| ele30 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare am o sora care a ramas insarcinata darla o luna i-a venit menstruatia peste sarcina si de atunci o tine tot asa. La testul de sarcina ii iese ca e insarcinata iar la control cand a fost ii spune ca nu einsarcinata. Ce analize ar trebui sa faca ca sa vada exact ca se intampla? Daca sa confruntat cineva cu asa ceva poate ma ajuta cu un raspuns va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pot fi foarte multe chestii, toate foarte grave: o sarcina extrauterina, o sarcina oprita in evolutie, un avort incomplet sau o tumora (coriocarcinom) care secreta hormonul ce pozitiveaza testul de sarcina.

| mada12 a răspuns:

Ori a pierdut sarcina...(desi nu prea cred, in general mamele au grija) ori testul nu a fost bun... daca a fost deala de cumparat probabil era stricat testul...la doctor este cel mai bine sa iti faca testul de sarcina.sa mearga la doctor si sa il intrebe ce ar trebui sa faca

| emi a răspuns:

Cel mai bine este sa se prezinte la medic urgent, desi eu nu m-as speria prea tare; e bine stiut ca se poate avea menstruatie pana la 2-3 luni peste sarcina, insa cel mai potrivit este ca sora ta sa se prezinte la medic vorbim de o situatie foarte serioasa si despre o fiinta mica si vulnerabila care depinde total de sora ta.