| Patrăţel a întrebat:

am si eu o intrebare care suna cam asa : daca un bolnav are hepatita C atunci persoana respectiva are voie sa manance ciuperci, adica ciuperca este un aliment permis sau interzis? va rog, nu raspundeti prin "da" sau "nu" daca nu stitihappy multumesc. ^^ [ funda >marebig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are voie sa manance ciuperci (comestibile) bine preparate termic (adica fierte, nu prajite sau pe gratar).

| Filip23 a răspuns:

Tzuca, legat de Hep C e bine sa stii ca regimul este vital. Nu e vorba numai de ciuperci. Cred ca va trebui multa vreme sa consume legume fierte, poate si carne de pui fiarta. Intre legume cred ca ar trebui sa fie si sfecla rosie ( cartof, morcov). Vinetele, ciupercile no. Uleiul cred ca ar trebui adaugat doar putin la sfarsitul fiertului. Fructe. Nu sunt bune alunele, nucile. E f bun Liv-ul, dar constipa. Adica in timp ( 1-2 ani) poate cauza ceva probleme intestinului gros. Nu foarte mari. pus in balanta cu castigul. Cand face pauza, mai merge biter romanesc sau biter suedez. Si facute si analize periodic, ca in caz ca merge cu Liv sa continue.

| AndreiC a răspuns:

Bolnavul de hepatita c poate sa manance orice ii "cade" bine. Dupa noile cercetari se pare ca acele cure draconice ce erau prescrise bolnavilor de hepatita b si c nu duc la imbunatatirea starii generale a bolnavului si dauneaza puternic calitatii vietii acestuia. Asadar, daca bolnavul in cauza doreste sa manance ciuperci, poate sa faca acest lucru. Evident, nu trebuie sa faca excese.

P.S. A nu se intelege din explicatia mea ca daca bolnavului ii cad bine tigarile si alcoolul el poate consuma si aceste "otravuri". Aceste sunt STRICT interzise!