| Estonia1847 a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare, de câteva zile am început sa ia anticonceptionale și de atunci am dureri de cap, stări de ameteala, stări de greata, este normal sa pățesc asa ceva? Sa continui sa iau sau sa ma opresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce experiementezi tu sunt efecte adverse.Iei anticonceptionalele ca metoda contraceptiva? Daca da, atunci poate ar fi cazul sa te opresti si sa alegi alta metoda.

De citit :
https://www.royalhospital.ro/......eptivelor/

https://www.doc.ro/......i-complete

https://www.medicover.ro/......,650,n,286

Daca ti le-a prescris medicul pentru altceva, explica-i situatia.

| Estonia1847 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc! Ma ajutat foarte mult informația primita!

| Smmo a răspuns:

Buna, daca ti le-a recomandat un medic pentru vreo afectiune spune-i ca ai aceste manifestari, sa te sfatuiasca el. Anticonceptionalele astea dau reactii adverse diferite la persoane diferite si nu ar trebui sa se ia fara analize prealabile.

Daca te-ai decis tu sa le iei, vorbeste cu un medic sau farmacist despre aceste reactii.

Daca le iei pentru cosuri renunta, iti pot face mult mai mult rau in alte zone mai importante. Poti citi prospectul privind reactiile secundare si sa stii ca nu sunt povesti, mai ales ca nu le iei ca pe o aspirina din cand in cand, ci e un tratament de durata si contine hormoni, deci daca nu este potrivit, iti poate dezechilibra organismul din acest punct de vedere si din altele.
Daca poti sa le eviti, evita-le.