| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai delicata si va rog sa raspundeti numa daca stiti raspunsul sigur. Am inceput sa iau anticonceptionale din ziua a 3 a menstruatiei. Vreau sa stiu din ce zi sunt protejata sau daca am gresit? Am o relatie foarte serioasa si vreau sa precizez ca eu si iubitul meu suntem perfect sanatosi deci nu se pune problema de boli infectioase. Vreau doar sa stiu daca e pericol sa raman gravida aceasta luna. Am citit pe un site cum ca as fi protejata dupa 7 zile de la inceperea anticonceptionalelor. e adevarat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti protejata la 7 zile doar daca le iei din prima zi. Eu n-am auzit niciodata de anticonceptionale luate din a treia zi de menstra, presupun ca ginecologul tau a avut un motiv special. Motivul asta special este cu certitudine o boala, altfel nimeni nu ti-ar fi prescris anticonceptionale din a treia zi de menstruatie fiindca nu au efect contraceptiv si pot da dereglari hormonale severe. Probabil tu ai deja o dereglare hormonala pe care el incearca asa sa ti-o corecteze. Nu esti protejata in prima luna, nu incerca sex neprotejat pana dupa urmatoarea menstruatie (cand vei lua corect pilulele).
Nu se pune problema unei greseli de vreme ce anticonceptionalele se iau numai la indicatia medicului si nu imi imaginez ca nu ai respectat cu strictete ce ti-a spus doctorul.