| Iubibila01 a întrebat:

am si eu o MARE problema! Aseara am descoperit ca am paduchi. (sunt o fata foarte curata care are grija mare de ea). Mama a mers la faramcie si mi-a luat cele necesare pentru indepartatre. Marea mea problema este ca acum 3 zile a dormit o prietena cu mine, acum 2 zile am fost la o alta prietena acasa si am stat cu ea in pat la un film, si ieri a fost iubitul meu la mine. Oare cu ei ce sa fac? probabil i-am infectat si as vrea sa le spun din timp, sa nu apuce sa se inmulteasca paduchii in capul lor. Dar imi este foarte rusine. ce sa fac? Eu de Revelion trebuie sa merg undeva cu prietenul meu, si daca l-am infestat el ma va reinfesta. ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-le imediat, evident. Nu faci paduchi de la nespalare ci din cauza ca ai folosit aceleasi obiecte de par sau ai dormit in pat cu cineva care are paduchi. Ai grija sa nu imprumuti niciodata pieptani, perii, clme si agrafe fiindca cel mai probabil asa ai luat paduchii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai perfecta dreptate, trebuie sa faca si ei tratamentul, nu este deloc o rusine sa recunosti asta doar de stie ca paduchii trag la curat. Din fericire acum exista tratament de specialitate care nici nu este asa greu de aplicat. A avut si fetita mea cand era in scoala primara, i-a luat de la scoala dar pe vremea aia se tratau cu un amestec de gaz sare si otet, am supus copilul la un adevarat calvar si i-am facut numai rani in cap, ma chinuie si acum amintirea aceea. Deci inca o data, nu trebuie sa-ti faci probleme, nu este vina ta ci a societatii in care traim, fii tare, rezolva aceasta problema si distreaza-te de Revelion, LA MULTI ANI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici un articol bun,
http://sfatulparintilor.ro/......i-capului/
Te pup!

| Laura927 a răspuns:

Buna,nu este atat de rusinos pana la urma sunt insecte ( cred) laughing
Spune-le sau trimite un mesaj si zile ca ar fi bine sa facă tratamentul.
Mai ales iubitului tau de care nu trebuie sa iti fie Rușine cu nimic!
Si prietena ta, este prietena ta care sunteți apropiate, asta este se poate întâmpla oricui!
Hai ca nu poate fi asa rău!
E de vina societatea in care trăim!
Bafta!

| CoL00SaL a răspuns:

Du-te la medic...va rezolva el broblema!

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| andreiGT a răspuns:

Eu spun sa ii zici

| madyna22 a răspuns:

Pai nu ar trebui sa iti fie rusine deoarece eu cred ca toata lumea a avut sau va avea paduchi.Pur si simplu gandeste-te ca si tu la randul tau i-ai luat de la vreo prietena la care ai fost si ai dormit...dar daca tie iti este rusine asta nu inseamna ca lor nu ar trebui sa le zici. eu iti zic sa le spui fara rusine ca s-ar putea sa aiba paduchi.Mult noroc si la muti ani de revelion!