| Alina_6653 a întrebat:

Am si eu o problema.Am inceput sa iau microgynon si de luni am intrat in pauza de 7 zile.Problema este ca inca nu mi-a venit menstruatia.Se poate sa-mi vina si dupa ce incep al 2-lea blister?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate. Nu incepe al doilea blister daca nu ai menstruatie, ci du-te luni dimineata la ginecologul care ti le-a prescris. Fie ai efecte adverse de la ele, fie esti insarcinata, daca menstra nu apare pana duminica seara

Abh
| Abh a răspuns:

Dupa cele 7 zile de pauza, incepi al doilea blister obligatoriu. In a cata zi de pauza esti?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că folia are 21 de drajeuri, DOAR la acelea se face pauză de 7 zile!

EXTRAS din Prospect :
"În decursul acestor 7 zile trebuie să înceapă menstruaţia (sângerarea de întrerupere). De obicei, aceasta va apare în ziua 2 - 3 de la ultimul drajeu Microgynon. Începeţi următorul blister în a 8-a zi, chiar dacă menstruaţia continuă."

"CE FACEŢI DACĂ……
… nu aţi avut o sângerare menstruală
Dacă aţi administrat drajeurile la timpul potrivit, nu aţi vărsat, nu aţi avut diaree severă sau nu aţi utilizat alte medicamente, este puţin probabil să fiţi însărcinată. Continuaţi să administraţi Microgynon ca de obicei. Dacă nu aţi avut sângerare menstruală de două ori consecutiv, există posibilitatea să fiţi însărcinată. Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră. Nu începeţi un nou blister de Microgynon până când medicul dumneavoastră nu v-a asigurat că nu sunteţi însărcinată."

Vezi Prospectul la linkul sursă :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=910&ID=18202

Deci, dacă ai luat CORECT pilulele şi nu ai uitat vreuna, atunci NU e nici o problemă.
E posibil ca menstra să vină mai târziu sau DELOC, deoarece organismul tău se obişnuieşte treptat cu anticoncepţionalele.

Indiferent dacă mai vine menstra sau nu, începi a 2-a folie chiar în a 8-a zi de la ultima pilulă - şi chiar dacă-ţi vine "ciclul" înainte de ea ( ori încă nu s-a terminat sângerarea ) sau în timpul celei de-a 2-a folii NU te opreşti din tratament!

Dacă, în schimb, nici după terminarea celei de-a 2-a folii NU îţi vine menstra, atunci e NECESAR testul de sarcină şi un control ginecologic ÎNAINTE de a începe a 3-a folie, pentru a exclude o eventuală sarcină!

Deci, se poate ca să-ţi vină menstra şi de acum înainte ( în următoarele zile de pauză, până duminică ) ori se poate să nu-ţi vină DELOC luna asta.

Chiar dacă vine şi nu se termină încă, în a 8-a zi ÎNCEPI a 2-a folie.