| marinaforic a întrebat:

am si eu o problema.de vreo 5-6 zile ma pisca diferite insecte de prin gradina.ma rog/am 2 intrebari:
1.cu ce pot sa ma dau(natural)pe bubite? ma mananca de mor si am N creme.
2.am vazut niste piscaturi de purice pe mine(nu stiu de unde am luat)cum pot sacapa de el? fara curatenie ca am intors casa cu susul in jos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Se poate sa fi piscat chiar si de purecii de plante. Dar dupa ce "te gusta" stramba din nas si se duc. Bubitele cauzate de muscaturile de insecta le poti tampona cu apa cu otet, pui 2 linguri de otet la un pahar cu apa. Sau pui comprese reci, sau cu ceai de musetel, menta sau alte plante. Poti sa faci bubite din astea si de la fan sau de la praf, nu numai de la insecte.

| shadow23 a răspuns:

Ca sa nu te mai piste sa te dai cu autan, dar din cate stiu n-ai cu ce creme sa te dai happy ar trebui sa lasi pielea asa, o sa iti treaca la un moment dat

iar puricii probabil i-ai luat din iarba.
si ca sa scapi de ei thinking exista niste spray`uri care dai pe covor, canapele etc dar nu mai stiu cum se numesc...

Bafta!

| yoolyka a răspuns:

Ar trebui sa -ti cumperi alcol mentolat de la farmacie. Am folosit si eu si mi-au trecut repede. Si cu purici thinking poate te -ai jucat cu vreun catel sau pizcuta ...si ai luat puricei, oate stiu eu thinking ai pielea sensibila... oricum scucces si sper sa treci cu bine peste asta.
POP:*