| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema destul de dificila va rog mult sa ma ajutati! Am o masea cariata din stanga sus si ma doare cu cap cu tot. Am fost la stomatolog si mi-a bagat un tratament in masea ca un fel de plomba si apoi mi-a dat tratament acasa cu antibiotic a spus ca am infectie. Si m-a chemat in alta zi sa ma vada ca poate o plombeaza si imi va scoate infectia. Imi este frica tare pentru ca nu stiu cum va proceda. Oare ma va durea cand imi va scoate infectia din acel canal al maselei? O sa simt ceva? O sa imi gaureasca gingia pana ma doare? Care ati fost in situatia mea va rog mult sa imi spune.ti cum este. Sunt foarte ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi, pentru ca astazi nu te mai doare nimic la dentist. Macar daca ingrijorarea ne-ar face mai sanatosi; dar nu ne face.
Trebuie doar sa mananci bine inainte, pentru ca este si normal ca nu o mai poti manca imediat ce ai iesit de la dentist. Poate doar seara. Si sa nu bei lapte nici inainte de a merge la dentist, nici imediat dupa, pentru ca (este parerea mea) laptele ingreuneza procesul de vindecare.

| Alexa1994 a răspuns (pentru anonimg):

Sigur asa o sa fac! Ce ma ingrijoreaza este faptul ca mi s-a spus ca am infectie si trebuie sa imi faca gaura in gingie in masea pentru a scoate infectia si dupa o plombeaza. Mi s-a spus ca poate o sa poata sa o salveze sa nu o scoata.

| anonimg a răspuns (pentru Alexa1994):

Dacă intrii la categoria Sănătate, o sa mai gasesti pe cineva care i s-a făcut gaură în gingie pentru a-i scoate infecția. Si este foarte bine pentru că s-a salvat măseaua.
Ai încredere în medic.
Multă sănătate!

| Alexa1994 a răspuns (pentru anonimg):

Multumesc frumos! Doamne ajuta!