| adi_9487 a întrebat:

Buna am si eu o problema. Mama mea fumeaza de vreo 15 ani si toata familie ii tot spune sa se lase dar ea nu prea i-am zis mai multe despre tigari dar nu vrea. Tata fumeaza si el dar mai mult mamei i-am zis sa se lase. Acum eu nu stiu ce sa fac... vreau sa ma ajutati, sa ma sfatuiti cum sa fac fara a-si da ei seama ca incerc sa-i opresc sa mai aiba acest obicei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Hmm, abordarea dura: mergi la crucea rosie si intreaba daca este ceva de lucru (voluntariat) la oncologie, du-te pe acolo, o chemi si pe mama ta, asa, "intr-o doara". Sa vada si ea oamenii de acolo, si spune-i ca nu vrei sa o pierzi asa. thinking
Pentru toti care ziceti de cazuri de oameni care s-au lasat, atentie! Aici este vorba de un caz mai special, cand omul refuza in mod constient sa se lase de fumat. Este cel mai greu de intervenit in situatia asta. straight face
Deci, lucreaza cu oameni cu cancer sau cu oameni care se lasa de fumat, prin interesul tau pentru problema asta o vei face si pe ea sa fie mai receptiva. Sau du-te la maternitate sau cresa, sa vada copii aceia micuti, si spune-i ce mult te-ai bucura sa-i vada si ea crescand.
Domnul sa fie cu tine si familia ta!
P. S. una este sa stii ce face tigara, alta sa vezi cu ochii tai

| yellowalien a răspuns:

Tata s-a lasat pentru ca a ajuns in spital cu angina pectorala si mama s-a lasat pentru ca e criza si nu ne mai ajung banii pentru toate prostiile oh go on. Pentru a-i fi mai usor sa se lase a intrat in programul acela anti-fumat si a folosit plasturi Nicorette, care au ajutat-o mult, dar "ingredientul" principal a fost vointa.
Totusi... daca mama ta nu vrea sa se lase nu prea aveti ce sa-i faceti...

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Adi nu ai ce face, ca o persoană să se lase de fumat după ce are viciul asta de ceva timp, e foarte greu. Trebuie să ai o voinţă mare, nu să-ţi spună x şi tu gata. Nu merge aşa. Dacă persoana respectivă vrea o să se lase dacă nu, nu. Degeaba îi spui tu orice. Un început ar fi să-l convingi pe tatăl tău, pentru că din moment ce amândoi fumează dacă unul se lasă treptat poate se lasă şi celălalt. Dacă nu reuşeşti nimic asta e. Omul trebuie să vrea, tu asta reţine! Baftă!

| anotherchild a răspuns:

Este imposibil.
Tata a fumat 20 de ani pana sa se lase de fumat.
Acest lucru intra in sange - devii dependent - e ca si cafeaua de altfel.
Tata a incercat fel de fel de plasturi - medicamente[stiu- nu sunt bune pentru. organism] dar pana la urma a reusit fara asa ceva.
Pur si simplu incerca sa fumeze in fiecare zi cu cate o tigara mai putin si asa a reusit sa fumeze. A durat ceva timp pana a renuntat complet - acum are vreo 4 ani de cand nu mai fumeaza si chiar daca simte ca cineva miroase a tigara sau cineva fumeaza este imun - nu mai simte nevoia.
Aici ai nevoie de multa vointa.
Si sa stii ca unele persoane fumeaza pentru. ca au diverse probleme... sunt depresive. Mai stiu eu ce!@

| kittycat_9803 a răspuns:

Dupa mine, oricine vrea sa se lase de fumat reuseste daca are vointa, indiferent de cati ani este fumator. Fii sigura ca mama ta cunoaste riscurile dar pur si simplu nu vrea sa se lase sau propria ei sanatate nu este considerata [de catre ea cel putin] un motiv suficient de bun incat sa renunte la fumat. In alta ordine de idei, ai putea trece la o actiune mai `pe fata` :D Mie mi s-a parut amuzanta chestia asta [:))] : http://www.onestop.ro/scrumiera-care-tuseste-varianta-2--pid23210

Fa-i-o cadou sa vedem ce zice :D

| Madalina_5058 a răspuns:

Nu cred ca ai putea face ceva sa ii opresti, daca nu exista vointa din partea lor e cam greu. Incearca sa le spui ca nu vrei sa isi strice sanatatea si chestii de genul.

| Rihanna a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci. e constienta de riscuri, dar nu vrea sa se lase.

| Denisaa a răspuns:

Asa e si mama.Incercam sa o convingem, dar nu putem.Nu poti sa ii spui unei perosane ceva si sa te astepti ca ea sa faca acel lucru.Se va lasa de fumat cand va vrea.Nu ai ce facehappy

| BitchImfabulous a răspuns:

Tatal meu s-a lasat acum 2 ani, dar dintr-o data nu a mai fumat si vreo saptamana era mai agitat dar dupa aia sa obisnuit dar trebuie sa aiba ambitie si ei si sa mearga la doctor poate ii mai sperie si se lasa mai repede findca daca fumeaza de atata timp pot aparea probleme.