| anonim12344 a întrebat:

.am si eu o problema. sper ca poate ma puteti ajuta cu un sfat... e ceva mai intim si imi este cam rusine sa merg la medic sa spun asta ..deci, de ceva timp mi-a iesit un fel de cos putin mai sus de anus si care acum s-a spart si e o gaurica mica si tot iese sange si un fel de lichid ..cate putin putin. sunt cateva luni de cand tot am asta si acum. iese alta putin mai sus de aceea. m-am interesat.am cautat pe internet dar nu am gasit nimic ce ma poate ajuta. deci daca ma puteti ajuta cu un sfat ar fi minunat... multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste sinsu pilonidal si ai nevoie sa, ergi la un chirurg. Nu se va vindeca de la sine, ci se va infecta tot mai mult si risti sa-ti afecteze sfincterul anal. De aceea trebuie sa te duci repede la medic. E o interventie usoara, va scoate acea infectie si se va vindeca fara sechele. Daca o lasi mult sa evolueze te poti trezi ca ramai cu incontinenta fecala.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de un furuncul. Daca are dimensiuni mici se trateaza cu antibiotic comprimate si unguent local. Daca are dimensiuni mari trebuie excizat chirurgical. Ar fi bine sa iti depasesti rusinea (nu esti nici prima si nici ultima persoana care sufera de asa ceva) si sa ajungi la un medic (daca nu la chirurg, macar la medicul de familie pentru o reteta, ca sa te asiguri ca faci un tratament corect). Succes! http://www.i-medic.ro/boli/furuncul

| BizZi a răspuns:

Buna. In primul rand ai face bine sa lasi rusinea de o parte si sa te duci sa faci o consultatie este vorba de sanatatea ta totusi incearca si nu mai fi timida n-ai de ce, de aia sunt medici pentru a ne ajuta pe noi. Este posibil ca acel cos de care iti este tie frica sa fie cava mult mai grav asa ca fa ceea ce iti spun.

| anonim12344 explică:

Da..asa este cum am citit, numai ca la mine gaura este micuta adica e mai mica decat degetul mic de la mana. reprezinta vreaun risc? multumesc!

| anonim12344 explică:

Multumesc frumos pentru sfaturi. inca o intrebare daca se poate...de cateva zile fac comprese cu apa calda si cu spirt sanitar si s-a mai retras, nu mai doare. e mai bine acum, sa continui asa?