| pop_1487 a întrebat:

Am un copil de 3 luni nascut prematur cu 1, 4kg si acum are 3, 5kg. Cat trebuie sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un copil trebuie sa ia in greutate cate 750 de grame pe luna in primele 5 luni. Un prematur poate lua pana la 1 kg pe luna.

| danutza_2917 a răspuns:

Eu zic ca e bine, probabil ii dai o formula de lapte praf, si ai mei nascuti la termen au pus cam tot atat in primele 3 luni. Sanatate!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca in 3 luni a luat in greutate 1, 6 kg, e bine. Nu poti compara dezvoltarea unui copil nascut prematur cu a unuia nascut la termen. Va recupera un pic mai greu, dar, dupa varsta de 5-6 luni, nu vor mai fi diferente majore.

| Deniisze a răspuns:

Buna!
Uite mai multe informatii poti gasi aici.
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=226
Bafta!

| ema69 a răspuns:

In mod normal, un nou nascut ar trebui sa ia in greutate cam o jumatate de kilogram/luna in primele luni de viata. Daca bebelul tau are deja 3, 5 kg cred ca e chiar foarte bine, mai ales daca a fost prematur, insa cel mai bine te-ar putea lamuri un pediatru.Iti doresc sa creasca mare si frumos iar tu sa ai sanatate sa il poti indruma.

| johnny1992 a răspuns:

Nu sunt sigur...sora mea a nascut recent si doctorita i`a spus ca in jur de 1 kg pe luna trebuie sa ia!